Kako biste ostvarili najveću moguću mirovinu u Njemačkoj, morate u svakoj godini staža zaraditi barem odgovarajući gornji limit za procjenu doprinosa. Od 1980. do 2024. bilo je moguće prikupiti ukupno 87,56 bodova. Ako se ti bodovi pomnože s 40,79 eura, što je aktualna vrijednost mirovinskog boda, dolazimo do maksimalne mirovine od 3.572 eura. Međutim, u praksi rijetko tko ima ovakvu mirovinu, svega 0,1 posto osiguranika.

Umirovljenik | Foto: Pexels
Ako želite ostvariti maksimalnu moguću mirovinu u Njemačkoj nakon navršenja zakonske dobi za umirovljenje, nužno je da ste tijekom svake godine staža zarađivali iznos na razini gornje granice za obračun mirovinskih doprinosa. Budući da se ti limiti blago mijenjaju iz godine u godinu, stvarni broj bodova koje ste mogli skupiti ovisi o točnim godinama u kojima ste radili i uplaćivali doprinose, prenosi Fenix magazin. Usklađivanje mirovina u Njemačkoj od 1. srpnja iznosi 3,74 posto te prati rast plaća, više o tome pisali smo ovdje.
Maksimalni broj bodova
Tako je, primjerice, u razdoblju od 1980. do 2024. bilo moguće prikupiti ukupno 87,56 bodova. Ako se ti bodovi pomnože s aktualnom vrijednošću mirovinskog boda, koja od 1. srpnja 2025. iznosi 40,79 eura, dolazimo do izračunate maksimalne mirovine od 3.572 eura mjesečno.
Moguće je ostvariti i nešto višu mirovinu ako se odlazak u mirovinu odgodi nakon zakonski propisane dobi. Naime, duži rad donosi dodatne doprinose, ali i povećava tzv. pristupni faktor – svakih 12 mjeseci kasnijeg umirovljenja znači povećanje mirovine za dodatnih 6 posto (0,5 posto po mjesecu). Njemačka je ove godine uvela jednokratnu nagradu za one koji odgode odlazak u mirovinu nakon navršene zakonske dobi za umirovljenje, više o tome čitajte ovdje.
Prima li itko takvu mirovinu?
U praksi, ovako visoku mirovinu gotovo nitko ne postiže. Da bi se ona ostvarila, osoba bi morala konstantno zarađivati iznad razine maksimalne osnovice za doprinose – i to od samog početka radnog vijeka pa sve do mirovine. Podaci Njemačkog mirovinskog osiguranja pokazuju da više od 3.000 eura mirovine prima tek nekoliko tisuća ljudi – što je otprilike 0,1 posto svih osiguranika.
Puno realniji izračun je tzv. standardna mirovina, koju prima umirovljenik koji je 45 godina zarađivao prosječan iznos. Takav umirovljenik ostvaruje bruto mirovinu od oko 1.800 eura. No, s obzirom na to da mnogi ne ostvare punih 45 godina staža, stvarna prosječna mirovina u Njemačkoj iznosi oko 1.100 eura. Od bruto iznosa mirovine oduzimaju doprinosi za zdravstveno osiguranje i osiguranje za dugotrajnu njegu, a posljednjih godina umirovljenici sve češće plaćaju i porez na mirovinu.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.