Ekonomski stručanjak o mirovinskoj reformi: ‘Porez na mirovine treba ukinuti’

Jasmina Grgurić Zanze
17. svibnja 2025.
Mirovine
A- A+

Mirovinska reforma zaživjet će u srpnju, a jedna stvar koju ona ne obuhvaća je porez na mirovine. Da bi ga ipak trebalo ukinuti, smatra ekonomski analitičar Damir Novotny. Takav namet, kaže, nema smisla, jer država umirovljenicima uzme pa im onda vraća. O reformi su govorile i predsjednica Matice umirovljenika Višnja Fortuna te Melita Čičak iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava.

Novčanice eura u rukama

Novac, euri | Foto: mirovina.hr

Vlada je jučer usvojila nacrt izmjena Zakona o mirovinskom osiguranju, o čemu smo pisali ovdje. Mirovinska reforma uskoro će u Sabor, a zaživjeti bi trebala 1. srpnja. Svim već od ranije poznatim mjerama prosječna mirovina trebala bi se do kraja ovog mandata Vlade povećati na 800 eura. Mirovinsku reformu za HRT ‘U mreži Prvog’ komentirali su ravnateljica Uprave za mirovinski sustav Melita Čičak, predsjednica Matice umirovljenika Višnja Fortuna i ekonomski analitičar Damir Novotny.

Najinteresantnije tek dolazi, a to je godišnji dodatak

Piletić Marin
Vlada usvojila mirovinsku reformu: Mjerama do 800 eura prosječne mirovine 

Mijenja se formula usklađivanja mirovina, uvodi godišnji dodatak na mirovine, ukida umanjenje prijevremenih mirovina sa 70 godina, povećavaju se za 10 posto invalidske, a za tri posto najniže mirovine… Majke će dobiti 12 mjeseci staža po djetetu, a umirovljenici će moći raditi na puno radno vrijeme uz pola mirovine. Bit će povoljniji i uvjeti bonifikacije za kasniji odlazak u mirovinu. Sve ove mjere imaju za cilj rast mirovina, ali i održivost sustava poticanjem rada, tako da se reforma ne tiče samo sadašnjih umirovljenika, nego i onih budućih.

– Sve što je bilo rečeno i dogovoreno, to se i ostvarilo. Sada će to ići na zasjedanje Sabora prije ljeta, tako da će u listopadu biti vezano za ono što je najinteresantnije, a nije 13. mirovina, nego dodatak koji će biti dio mirovine i koji će ići u odnosu na godine staža i puta koeficijent, iznos koji će svake godine odrediti Vlada. Kod usklađivanja mirovina 85:15 veliki je iskorak. Tu ćemo ići dalje, istaknula je Višnja Fortuna.

Novotny: Porez na mirovine nema nikakvog smisla

Ekonomika cijelog mirovinskog sustava je i dalje veliki problem, smatra ekonomski analitičar Damir Novotny. U našem ekonomskom sustavu, kaže, imamo premalo onih koji rade, a veliki broj relativno mladih umirovljenika.

– Oporezivanje mirovina trebalo bi ukinuti jer to nema nikakvog smisla. Vlada naplaćuje porez od umirovljenika, a onda im vraća iz proračuna nazad, rekao je Novotny. Istaknuo je kao bi trebalo dodatno poticati štednju za mirovinu što bi bio važan iskorak u ovakvim politikama.

‘Hrvatska se ne može uspoređivati s EU članicama’

Čičak je podsjetila da većina europskih zemalja ima porez na mirovine, a napomenula je da je povećan porezni odbitak s 560 na 600 eura. Koliko umirovljenika plaća porez i kako se on uopće računa, pisali smo ovdje.

Ruka drži euro
Porez na mirovinu: Evo koliko ga umirovljenika plaća i kako se računa

– Osim redovnog usklađivanja mirovina od 1. siječnja i 1. srpnja svake godine, uvodimo treće povećanje mirovine koje će biti trajno i koje će se bazirati na mirovinskom stažu. Mirovinski staž u Hrvatskoj je relativno nizak, on je nešto narastao. Međutim, zadovoljni smo što se u zadnje dvije godine taj broj godina mirovinskog staža povećao i on je sada nešto veći od 33 godine. Čini nam se da ljudi ipak promišljaju o dužem ostanku u svijetu rada, o radu uz mirovinu, da su shvatili da stvarno samo kroz duži mirovinski staž mogu očekivati u konačnici veću mirovinu. Vlada će odlukom vrednovati koliki je to iznos jedne godine mirovinskog staža i treba istaknuti potrebu dužeg rada, rekla je Čičak.

Uspoređivati hrvatski mirovinski sustav s drugim zemljama, članicama, nije baš najbolja ideja zbog toga što je razina zaposlenosti u Hrvatskoj vrlo niska, smatra Novotny. Tek oko 50 % radno sposobnog stanovništva radi. Hrvatska je oduvijek bila zemlja emigracije i imigracije. I zbog toga mirovinski sustav ne treba uspoređivati s njemačkim. Moramo vidjeti kako ćemo mlade umirovljenike vratiti u sustav rada, zaključio je ekonomski analitičar.


Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije. 

Copy link
Powered by Social Snap