Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 3 d 24.06.2026

Ivan Vidiš | Pexels/Snimak zaslona/Canva/Mirovina.hr
Sve više građana koji odlaze u mirovinu bira isplatu iz oba mirovinska stupa, istaknuo je državni tajnik Ministarstva rada i mirovinskog sustava, Ivan Vidiš jučer u Saboru. U odnosu na 2023. godinu, kada je kombiniranu mirovinu izabiralo svega 21 posto umirovljenika, krajem 2025. bilo ih je 33 posto, rekao je Vidiš objašnjavajući izmjene dviju zakona u sustavu kapitalizirane mirovinske štednje.
Obvezni mirovinski fondovi (OMF) imali su na kraju prošle godine više od 2,4 milijuna članova i upravljali imovnom većom od 26,4 milijarde eura, o čemu smo više pisali ovdje. Dobrovoljni mirovinski fondovi (DMF) upravljaju imovinom od 1,6 milijardi eura, što je porast od 213 milijuna eura u odnosu na prethodnu godinu. Tako uz obavezni drugi stup sve više građana štedi i u trećem stupu. U prosincu 2025. bilo je više od 495 tisuća članova, a broj im raste, dodao je Vidiš naglasivši kako Vlada kontinuirano radi na podizanju mirovina te kako zakonske izmjene već daju rezultate. Na primjeru dvije osobe izračunali smo visinu mirovine iz drugog stupa koja se dobiva uz isplatu iz prvog, o čemu smo pisali ovdje.
– U prosincu 2025. prosječna sveukupna mirovina s uključenim godišnjim dodatkom iznosila je 706 eura, od 1. siječnja ove godine dodatno će se povećati sve invalidske mirovine za 10 posto, ukinuti penalizacija prijevremenih starosnih mirovina s navršenih 70 godina, te omogućiti rad u punom radnom vremenu uz isplatu pola mirovine s navršenih 65 godina života, rekao je državni tajnik predstavljajući izmjene zakona o mirovinskim osiguravajućim društvima i o dobrovoljnim mirovinskom fondovima.
Zakoni se sada samo usklađuju s europskim direktivama, uz obavezu da mirovinska društva dostavljaju informacije Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga, kao tijelu za prikupljanje, kako bi bile dostupne na ESAP-u. Oporbeni zastupnici nisu toliko optimistični oko uloge mirovinskih fondova.
– Većina zaposlenika obveznici su 2. mirovinskog stupa, uvjeravaju nas da je to naša štednja, no kad ljudi odu u mirovnu ne mogu s njom raspolagati kako hoće, u gotovini mogu uzeti samo manji dio, ostalo ide u anuitetima, upozorava Irena Dragić (SDP).
Ivica Ledenko iz Mosta upozorio je da su mladi, koji bi trebali štedjeti u trećem stupu, iselili, a ona nije ni privlačna jer država nije mijenjala visinu poticaja još od 2009. godine. Tih stotinjak eura, pojasnio je, danas vrijedi oko 50 eura, a poticajna sredstva koja daje država trebala bi biti oko 150 eura godišnje.
Državni tajnik istaknuo je da nije moguće odjednom dignuti cijelu kapitaliziranu štednju 2. stupa, te da s tim sredstvima treba biti iznimno odgovoran, jer ako se štednja potroši, nezamjenjiva je. Gospodarstvo raste, pa i dohoci, trećina novih umirovljenika bira kombiniranu mirovinu, splet je niza faktora, ali definitivno su pomogle i zakonske izmjene, rekao je državni tajnik o sve većem interesu građana za drugi i treći stup.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
Čitajte mirovina.hr bez oglasa ovog ljeta: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:11 3 d 24.06.2026
Jesu li fondovi gubili članove zbog krize: Provjerili smo kakvo je stanje u trećem stupu
Više od četvrtine članova koji sami štede za treći stup su bili u jednom fondu. Fond s najvećim prinosima imao je jedva 10 posto članova.
07:35 13 h 27.06.2026
Preko 150 milijuna eura doprinosa za drugi stup: Skoro trećina uplaćena jednom društvu
Prošli mjesec je u OMF-ove jednog društva uplaćeno je skoro 50 milijuna eura doprinosa. Ukupno je za drugi stup uplaćeno preko 150 milijuna eura.
17:07 1 d 26.06.2026
Saborske mirovine u pet godina porasle za oko 1.000 eura: Brojka umirovljenika stagnira
Saborske mirovine su oko 1.000 eura veće nego prije pet godina. Umirovljenika je sada 689, a gotovo svi primaju više od 1.500 eura.
13:06 1 d 26.06.2026
Preko 600.000 ljudi ulažu za drugi stup u isti fond: Čine skoro četvrtinu svih štediša
U rastu je broj članova koji za mirovinu iz drugog stupa ulažu u fondove kategorije A. Broj članova u kategorijama B i C je u minusu tijekom svibnja.
17:05 2 d 25.06.2026
Mirovine pirotehničara: Oko 450 eura veće nego prije tri godine
Mirovine pirotehničara iznose oko 1.100 eura. U odnosu na prije tri godine veće su za 451 euro. Narastao je i broj korisnika, sada ih je oko 100 više.
12:45 2 d 25.06.2026
Razlika između bruto i neto mirovine iz drugog stupa: Možete besplatno dobiti neto izračun
Mirovinska društva u izračunima i ugovorima prikazuju bruto mirovinu iz drugog stupa. Na zahtjev korisnika, besplatno rade izračun u neto iznosu.
14:44 3 d 24.06.2026
Želite birati tko upravlja vašom štednjom za drugi stup: Evo koliko će vas to koštati
Korisnik s 10.000 eura na mirovinskom računu mogao bi platiti od 20 do 80 eura izlazne naknade. Postoji iznimka kad može proći besplatno.
16:40 4 d 23.06.2026