Foto dana: Ova tehnička dokumentacija iz 30-ih otkriva razne funkcije ‘singerice’ za koje vjerojatno niste znali
Na Facebooku Tehničkog muzeja Nikola Tesla objavljena je tehnička dokumentacija iz davne 1936. godine za šivaći stroj Singer 206 za cik-cak ubod. Iako možda to ne zvuči toliko zanimljivo, ta dokumentacija prikazuje kako je popularna ‘singerica’ bila zapravo napredna za svoje vrijeme i kako je promijenila tijek šivaće industrije.
‘Singerice’ postoje već stoljeće i pol. Većina ih je prepoznatljiva po drvenom sanduku. Danas ti sanduci služe uglavnom kao ormari i spremišta raznih stvari, dok je nekoć miraz bogate udavače bio nezamisliv bez takvog stroja, o čemu svjedoče mnogi koji su živjeli na našim prostorima u 20. stoljeću. Tehnički muzej Nikola Tesla podsjetio je korisnike Facebooka na Singerov univerzalni stroj 206 za cik-cak ubod, objavivši staru dokumentaciju iz 1936. godine.
– Singer univerzalni stroj za cik-cak ubod je kombinirani stroj koji šije besprijekoran zrnčani ubod jednako kao i uzoran cik-cak ubod. Cik-cak ubodi udesivi od 0 do 4 mm, cetralno i u lijevo izbacivanje igle, udešavanje iz ravnog u cik-cak ubod vrši se, čak i za vrijeme šivanja, jednostavnim pomicanjem poluge, piše u opširnoj dokumentaciji.
Inače, ovaj legendarni šivaći stroj 1851. godine izumio je i patentirao američki glumac te poduzetnik židovoskog podrijetla, Isaac Merrit Singer. Taj se stroj od dotadašnjih razlikovao po tome što igla više nije pratila tkaninu, već je išla gore-dolje, odnosno cik-cak, a tkaninu je trebalo pomicati rukom prema igli. Prvotni strojevi su koštali između 100 dolara, što je u to vrijeme bio velik novac, ali su ljudi znali da kad ih jednom kupe, da će ih imati – zauvijek.
Tadašnje ‘singerice’ prodavale su se zajedno sa željeznim, ukrašenim stolom za tkanine, a tek kasnije su dobile sanduke po kojima su postale poznate.