Vaši zglobovi traže pažnju i to je sasvim normalno. Ukočenost ili 'teški' koraci, to nisu samo godine. Evo što se zapravo događa u vašim zglobovima.
09:00 2 d 27.04.2026
Posljednjih mjesec dana javnost s velikim interesom prati neizvjesnost sudbine kina Europa. No, čini se da su se i posljednje nade rasplinule te da će već 1. lipnja ono prestati s dosadašnjim radom.
Priopćenje koje je jučer objavila press služba kina Europe prenosimo u cijelosti:
“Kao odgovor na zamolbu koju smo 11. travnja uputili Gradskom uredu za imovinsko-pravne poslove i imovinu Grada da kino Europa nastavi s radom dok ne počne obnova, stigao nam je dopis kojim se UO Zagreb Film Festival i Propeler Film d.o.o. obavještavaju da Grad „ostaje kod navoda iznesenih u [ranijem] dopisu“, u kojem se navodi da se s danom isteka ugovora o najmu, dakle 1. lipnja ove godine, prostor kina Europa mora predati u posjed Gradu Zagrebu.
Grad Zagreb time je odbio naše molbe da se kino ne zatvara dok ne počne renovacija, kao i nekoliko modela obnove kina koje predlažemo već godinama, pri čemu sredstva restauracije ne bi bila na teret građanima Zagreba i poreznim obveznicima Republike Hrvatske. Umjesto toga, najavljuju se „pripremne radnje u svrhu renoviranja (adaptacije) dotrajalosti objekta“ za koje, podsjećamo, u gradskom proračunu ne postoje ni projektni nacrti, ni planovi sanacije, renovacije ili javne nabave, niti namjenska sredstva.
Tijekom proteklih 10 godina UO Zagreb Film Festival i Propeler Film doveli su kino Europa do statusa kina s najboljim programom u Europi, a 120.000 ljudi koji su posjetili njegove programe tijekom 2018. godine pokazuju u kojoj je mjeri ono postalo nezaobilazno mjesto u kulturnom životu ovoga grada. Cijelo to vrijeme kinom smo upravljali sukladno propisima i zakonom, stoga ćemo u skladu s time 1. lipnja ove godine predati kino u posjed Gradu Zagrebu. No budući da s odlaskom UO ZFF kino prestaje s radom, izražavamo iskrenu zabrinutost za sve programe koji se trebaju održati u kinu nakon 1. lipnja, a za koje su već raspoređena sredstva iz lokalnih, nacionalnih i međunarodnih izvora. Podsjećamo da je kino Europa nastalo zbog potrebe filmske i kulturne zajednice Grada Zagreba i da u Zagrebu trenutačno ne postoji funkcionalan prostor koji svojom infrastrukturom može zamijeniti kino Europa.
S obzirom na snažnu pravnu osnovu naših molbi za produljenje ugovora, svoju borbu za kino Europa nastavit ćemo pravnim putem. Svjesni smo da ovaj događaj nije izolirani slučaj. Štoviše, slučaj kina Europa samo je jedan u nizu uznemirujuće sličnih primjera kojim gradske vlasti, oglušujući se na volju građana i zahtjeve struke, provode sustavnu destrukciju kulturnog života ovoga grada. Stoga ćemo do 1. lipnja poduzeti niz akcija kako bismo pažnju javnosti skrenuli na kontinuirani kulturocid u Zagrebu.”
Inače, zgradu kina Europa sagradila je 1925. godine bogata zagrebačka obitelj Müller prema nacrtu arhitekta Srećka Florshütza sa željom da se napravi najljepše, najvažnije i najmodernije kino na ovim prostorima. Svečano je otvoreno 8. travnja iste godine projekcijom filma “Nibelunzi” Fritza Langa te domaćeg “Dalmacija, zemlja sunca”.
Grad Zagreb otkupio je kino 2007. godine nakon akcije Zagreb Film Festivala i Hrvatskog filmskog saveza “Daj mi kino” kako bi ono nastavilo sa svojim djelovanjem. Početkom 2008. upravljanje kinom Europa povjereno je Zagreb Film Festivalu s namjerom da kino postane regionalni centar filma i filmske umjetnosti.
Vaši zglobovi traže pažnju i to je sasvim normalno. Ukočenost ili 'teški' koraci, to nisu samo godine. Evo što se zapravo događa u vašim zglobovima.
09:00 2 d 27.04.2026
Foto dana: Umirovljenica Hilda proslavila 108. rođendan u domu
Umirovljenica Hilda iz Doma za starije Maksimir proslavila je 108. rođendan. Zaželjeli su joj puno zdravlja i radosti.
07:23 3 d 26.04.2026
Foto dana: Umirovljenici Franjo i Drago pomno prate rušenje Vjesnikovog nebodera
Rušenje Vjesnika, kao jednog od simbola Zagreba i novinarstva, zaintrigiralo je umirovljenike Franju i Dragu. U daljini sjede i prate što se događa.
10:55 10 d 19.04.2026
Foto dana: Umirovljenici u akciji čišćenja okoliša sakupili 60 vreća otpada
Udruga umirovljenika Hum na Sutli okupila je 30 članova u akciji čišćenja. Skupili su preko 60 vreća otpada uz pomoć lokalnog komunalnog društva.
08:07 17 d 12.04.2026
Foto dana: Oldtimeri vratili centar Zagreba u prošlost
Zagrepčani su imali čast zaviriti ispod haube vozila iz prošlog stoljeća. Prolaznici su se mogli diviti rijetkim primjercima klasičnih automobila.
16:02 22 d 07.04.2026
Foto dana: Simpatična prodavačica Snježana sa zgodnim detaljem na glavi
Prodavačicu Snježanu sreli smo na Dolcu gdje prodaje mliječne proizvode. Pozornost nam je privukla osmijehom i ukrasom u obliku zečjih ušiju.
11:51 24 d 05.04.2026
Foto dana: 'Nastali su mirisni zalogaji u kojima smo zajedno uživali'
Umirovljenici iz doma Oaza u Velikoj Gorici sudjelovali su u kulinarskoj radionici. Napravili su hrenovke u tijestu i uživali u finim zalogajima.
07:54 31 d 29.03.2026
Foto dana: 'Modeli tvornice NIK izrađeni od najprikladnijih i najkvalitetnijih tkanina'
Tekstilna tvornica NIK iz Zagreba proizvodila je kvalitetnu odjeću među kojom i odijela. Tehnički muzej je podijelio njihovu reklamu iz 1978.
09:57 38 d 22.03.2026