Bolesti srca u Hrvatskoj: Rizik od smrti dvostruko veći na obali nego na kontinentu

Ivana Moslavac
18. studenoga 2025.
Zdravlje
A- A+

Smrtnost od bolesti srca godinama se smanjivala, ali posljednjih nekoliko godina trend smanjivanja je stao, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Rizik od smrti zbog bolesti srca dvostruko je veći na obali nego na kontinentu. Najviše smrti od srčanih bolesti je u Virovitičko-podravskoj županiji gdje je 740 umrlih na 100.000 stanovnika.

stariji par sjedi na klupici i gleda u more

Stariji par uz more | Foto: Unsplash

Smrtnost od bolesti srca godinama se smanjivala, ali posljednjih nekoliko godina trend više nije takav, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ). Bolesti srca i krvnih žila vodeći su uzrok smrti u Hrvatskoj, a povišeni krvni tlak ima više od 1,6 milijuna osoba, o čemu smo pisali ovdje.

Rizik od smrti dvostruko veći na obali

Mjerenje tlaka
Hrvatski dan hipertenzije: Više od 1,6 milijuna osoba ima povišeni krvni tlak

Najviše smrti od srčanih bolesti u Hrvatskoj je u Virovitičko-podravskoj županiji gdje je 740 umrlih na 100.000 stanovnika. Drugo mjesto prema brojnosti zauzima Ličko-senjska županije gdje na 100.000 stanovnika ide 669 umrlih od srčanih bolesti, dok je na trećem Požeško-slavonska županija gdje je na 100.000 stanovnika 655 umrlih, prema podacima Zavoda za javno zdravstvo.

S druge strane, u Splitsko-dalmatinskoj županiji, koja se nalazi na začelju popisa, na 100.000 stanovnika ide 400 umrlih. Također, predzadnje mjesto zauzima Zadarska županija s 406 umrlih na 100.000 stanovnika, prema podacima Zavoda za javno zdravstvo. Rizik od smrti zbog kardiovaskularnih bolesti tako je gotovo dvostruko veći na kontinentu nego na obali. To znači da stanovnik unutrašnje Hrvatske prosječno ima gotovo dvostruko veću vjerojatnost da će umrijeti od bolesti srca nego netko tko živi uz more, piše dalmatinskiportal.hr.

Bolesti srca povezuju se sa starijima, ali sve je više i mlađih

Bolesti srca i krvnih žila u 2023. uzele su 19.937 života, gotovo 6.200 više nego sve zloćudne bolesti zajedno. Najčešći uzroci su ishemijska i hipertenzivna bolest srca. Muškarci i dalje imaju 60 posto veću stopu smrtnosti od žena kada je riječ o bolestima srca, no razlika se polako smanjuje.

Zadnjih nekoliko godina vidljiv je porast bolničkog liječenja kod žena srednje dobi. Iako se bolesti srca tradicionalno povezuju sa starijim osobama, broj hospitalizacija zbog akutnih srčanih događaja u dobi između 45 i 64 godine raste jer tada brojni po prvi puta otkriju da imaju povišeni krvni tlak, šećer ili kolesterol, kako piše Dalmatinski portal.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap