Stigla je sezona krpelja: Prenose više bolesti, a evo kako je najbolje zaštititi se

Ivana Moslavac
24. svibnja 2025.
Zdravlje
A- A+

Krpelji su najaktivniji i najbrojniji od travnja do kraja lipnja. Njihova je sezona sada već u punom jeku. U Hrvatskoj se ubodom krpelja najčešće prenose Lyme borelioza i krpeljni meningoencefalitis, ali i druge bolesti. Potrebno je koristiti odgovarajuću obuću i odjeću u prirodi. Što još treba znati o sezoni krpelja i kako se zaštititi, opisala je epidemiologinja i voditeljica Odjela za epidemiologiju zaraznih bolesti Službe za epidemiologiju Mirjana Lana Kosanović Ličina iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ).

Krpelj na koži

Krpelj na koži | Foto: Pexels

Krpelji se hrane krvlju životinja i čovjeka te mogu prenositi zarazne bolesti. U Hrvatskoj je najrasprostranjeniji šumski krpelj. Što sve treba znati o sezoni krpelja i kako se zaštititi opisala je epidemiologinja i voditeljica Odjela za epidemiologiju zaraznih bolesti Službe za epidemiologiju Mirjana Lana Kosanović Ličina iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ).

Najaktivniji su u proljeće i rano ljeto

Krpelji su često na listovima i granama grmova, niskog raslinja do visine jednog metra i uz staze za šetanje, u vrtovima i izletištima. Cilj im je doći do čovjeka ili životinje zbog toplokrvnosti. Najaktivniji i najbrojniji su u proljeće i rano ljeto, od travnja do lipnja te u ranu jesen. U zimskom periodu, od prosinca do ožujka, krpelji su prisutni samo ako je riječ o blagoj zimi bez hladnoće i snijega.

– Nakon što se prihvati na domaćina, krpelj hoda više sati po tijelu u potrazi za mjestom gdje će se učvrstiti svojim rilom. Probadanje kože traje desetak minuta i ne osjeća se zbog tvari u slini koje, među ostalim, imaju djelovanje poput anestetika. Krpelji su značajni kao prijenosnici više zaraznih bolesti, poručili su iz Zavoda za javno zdravstvo.

Krpelji u Hrvatskoj najčešće prenose dvije bolesti

Ubodom krpelja u Hrvatskoj se najčešće prenose Lyme borelioza i krpeljni meningoencefalitis (KME), ali i druge bolesti, istaknula je Kosanović Ličina iz HZJZ. Lyme borelioza je bolest koju prenose krpelji, a uzrokuje ju spiroheta roda Borelia burgdoferi. Za prijenos spirohete Borelia burgdoferi potrebno je više od 24 sata, to jest od 36 do 48 sati. Bolest zahvaća više sustava, a najčešće kožu, zglobove, srce i živčani sustav. Kožna promjena vidljiva je kao prstenasto ili difuzno crvenilo okruglastog ili eliptičnog oblika.

– Može biti popraćeno povišenom temperaturom i simptomima poput pečenja, crvenila, bolnosti i povećanja regionalnih limfnih čvorova. Nakon nekoliko tjedana može doći do širenja spiroheta krvlju i zahvaćanja drugih organa, posebno mišićno koštanog sustava, srca, zglobova i živčanog sustava. Liječenje se provodi antibioticima i u ranom stadiju bolesti je učinkovito. Krpelje zaražene virusom krpeljnog meningoencefalitisa najčešće nalazimo u sjevernom i sjeverozapadnom području Hrvatske između Save i Drave. Krpelji zaraženi bakterijom koja uzrokuje Lyme boreliozu mogu se naći na čitavom području grada Zagreba, ali i ostalim dijelovima sjeverne kontinentalne Hrvatske, naveli su iz HZJZ.

‘Koristiti odgovarajuću obuću i odjeću u prirodi’

Komarac sisše krv čovjeku.
Komarci, ose, stršljeni i ostali kukci nestat će uz ove jednostavne kućne recepte

Prilikom odlaska u prirodu radi šetnje, rekreacije ili obavljanja poslova na otvorenom treba uvijek pomisliti na mogućnost uboda krpelja. Potrebno je izbjegavati područja nastanjena krpeljima; u takvim područjima hodati obilježenim stazama, izbjegavati provlačenje i puzanje kroz grmlje, ne ostavljati odjeću na travi i ne ležati na tlu. Preostalo nam je još malo vremena do početka sezone komaraca, a kako ih se riješiti, možete pročitati ovdje.

– Potrebno je koristiti odgovarajuću obuću i odjeću tijekom boravka u prirodi, nositi hlače dugih nogavica i majice dugih rukava, zatvorenu obuću. Preporučuje se nogavice hlača uvući u čarape, a majice u hlače kako bi se spriječio ulazak krpelja pod odjeću. Treba primijeniti repelente, to jest sredstva za odbijanje krpelja. Nanijeti ih na gole i izloženije dijelove tijela. Djeluju nekoliko sati, ovisno o znojenju kože. Repelenti se mogu nanijeti i na odjeću, poručili su iz HZJZ.

Korisno je pregledati se tijekom boravka u prirodi svakih dva do tri sata te obavezno nakon povratka iz prirode. Posebno nakon boravka u području zaraženih krpelja, primjerice na obroncima Medvednice. Krpelji obično nekoliko sati traže mjesto uboda prije uzimanja obroka krvi. Tijekom pregledavanja tijela posebice treba pregledati rubno područje vlasišta; iza uha, zatiljak, vrat, prepone, pazuhe i područje iza koljena i pupak, naveli su.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap