Medicinska revolucija u KBC Rijeka: Nova metoda liječenja posljedica tumorske terapije
U Kliničkom bolničkom centru Rijeka prvi je put u Hrvatskoj izveden revolucionaran medicinski zahvat – fekalna mikrobna transplantacija. Ova inovativna metoda uspješno je primijenjena kod pacijentice s teškim nuspojavama imunoterapije. Uz njezin pristanak, liječnici su primijenili ovu novu metodu i stanje joj se brzo poboljšalo. Ravnatelj KBC-a Rijeka je istaknuo da ovaj zahvat označio značajan iskorak označava važan iskorak u kvaliteti i sigurnosti liječenja pacijenata.

Liječnica | Ilustracija, Pexels
U Kliničkom bolničkom centru Rijeka prvi je put u Hrvatskoj proveden revolucionaran medicinski zahvat – fekalna mikrobna transplantacija. Taj zahvat se koristi za liječenje posljedica antitumorske terapije, odnosno terapije protiv tumora, prenosi N1. U Hrvatskoj je čak 20 posto liječnika starije od 60 godina, a 1.500 ih je starije od 65. Trend nastavka rada nakon mirovine među liječnicima je svake godine u porastu, više o tome pisali smo ovdje.
Pacijentica je imala ozbiljno stanje, terapije joj brzo pomogla
Predstojnica riječke Klinike za tumore, dr. Ivana Mikolašević, objasnila je da imunoterapija, kojom se liječe pacijenti s karcinomom, može izazvati ozbiljne nuspojave, poput upale crijeva (kolitisa). Jedna pacijentica, imala je teški oblik kolitisa s 10 do 15 krvavih proljeva dnevno, a standardne terapije nisu pomagale. Uz njezin pristanak, liječnici su odlučili primijeniti metodu fekalne mikrobne transplantacije.
Tim postupkom se u crijeva uvodi uzorak stolice zdravog donora u crijeva pacijentice putem kolonoskopije. Nakon primjene terapije pacijentici se stanje znatno poboljšalo – upala se smirila, a proljevi su prestali. Dr. Mikolašević istaknula je i da ova metoda može smanjiti potrebu za kortikosteroidima, koji često imaju ozbiljne nuspojave.
U godinu dana uložena 18 milijuna eura za novu opremu
Ravnatelj KBC-a Rijeka, Alen Ružić, izjavio je kako ovaj medicinski zahvat označava važan iskorak u kvaliteti i sigurnosti liječenja pacijenata te da značajno doprinosi boljim ishodima terapije. Naglasio je da ovakvi rezultati potvrđuju opravdanost svih dosadašnjih ulaganja u opremu i stručno usavršavanje liječnika, što je jedan od prioriteta trenutne uprave bolnice, posebno u području onkološkog liječenja. Hrvatska je na drugom mjestu po smrtnosti od raka u cijeloj Europskoj uniji. Gotovo 14.000 ljudi u Hrvatskoj svake godine umre od maligne bolest, više o tome pisali smo ovdje.
U posljednjih godinu dana, u riječki KBC uloženo je oko 18 milijuna eura iz državnog proračuna, europskih fondova i vlastitih sredstava bolnice. Tim sredstvima nabavljena je nova oprema, uključujući tri linearna akceleratora te je pušten u rad pogon za pripremu citostatika – projekt koji se čekao više od 30 godina. Ružić je istaknuo da su sada pacijentima dostupni svi potrebni lijekovi, medicinsko osoblje se kontinuirano educira, a zahvaljujući boljoj organizaciji, čekanja su svedena na minimum, čime je skrb na Klinici za tumore podignuta na znatno višu razinu.
Fekalna biobanka ili banka stolice
Dekan Medicinskog fakulteta u Rijeci, Goran Hauser, predstavio je fekalnu biobanku koja djeluje u sklopu fakulteta. Pojasnio je da je jedan od najvećih izazova pri provođenju fekalne mikrobne transplantacije pronalazak zdravih donora. Potencijalni donori moraju proći vrlo stroge medicinske pretrage i kriterije, zbog čega nije jednostavno brzo osigurati odgovarajući uzorak u hitnim situacijama.
Zbog toga je 2021. godine osnovana fekalna biobanka, odnosno banka stolice. Takva banka omogućava sigurnu i brzu primjenu ove metode kada je to potrebno. U fekalnoj biobanci pohranjeni su uzorci stolica zdravih donora na minus 80 stupnjeva Celzija kako bi bili dostupni za buduće medicinske zahvate i terapije pri ovoj metodi liječenja.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.