Dan palijativne skrbi: ‘Usluge treba 50.000 bolesnika godišnje, a nemamo ni plan’
Hrvatska danas obilježava dan palijativne skrbi. Unatoč tomu, već pet godina ne postoji Nacionalni program razvoja palijativne skrbi. Ona je potrebna za 50.000 bolesnika godišnje. Svaki dan odgađanja znači i nepotrebnu patnju na tisuće građana. Na to su i sada upozorile stručnjakinje Vlasta Vučevac, Petra Klasić i Blaženka Eror Matić.

Vlasta Vučevac, Petra Klasić i Blaženka Eror Matić o palijativnoj skrbi | Foto: Udruga Krugovi
Nacionalni dan palijativne skrbi obilježava se na današnji dan, 11. svibnja, o čemu je Vlada donijela odluku 2023. godine. Ipak, Hrvatska već pet godina nema Nacionalni program razvoja palijativne skrbi, a kamo li ostalo. Upravo pod nazivom ‘Imamo dan, a nemamo plan’ stručnjaci su ovih dana ukazali na stanje u palijativnoj skrbi.
Bez plana nema ni razvoja palijativne skrbi
Uoči dana palijativne skrbi ispred Hrvatskoga sabora konferenciju za novinare sazvala je Udruga Krugovi – Centar za edukaciju, savjetovanje i humanitarno djelovanje. Oni su ujedno i pokretači inicijative za donošenje Nacionalnog programa palijativne skrbi, s čijim donošenjem Vlada kasni već punih pet godina.
– Prije dvije godine Vlada je odlučila o datumu obilježavanja palijativne skrbi, ali još od 2020. godine nema novog Nacionalnog programa razvoja palijativne skrbi, koji je nužan za sustavno planiranje i unapređenje palijativne skrbi u Hrvatskoj. Vladi i Ministarstvu zdravstva upućujemo hitan apel za donošenje Nacionalnog programa razvoja palijativne skrbi. Bitno je stalno naglašavati kako ključne zdravstvene i socijalne usluge u području palijativne skrbi treba godišnje do 50.000 palijativnih bolesnika. Unatoč najavama o izradi programa, novi program još nije izrađen. Govori se da će biti donesen do kraja ove godine, ali već smo se naslušali obećanja, rekla je socijalna radnica i voditeljica projekata u Udruzi Krugovi, Petra Klasić.
U veljači su, podsjeća, održali okrugli stol na kojem su Krugovi okupili stručnjake iz područja palijativne skrbi. Složili su se oko zaključaka za zagovaranje unapređenja palijativne skrbi u Hrvatskoj, o čemu smo više pisali ovdje.
‘Sumnjamo da je plan zaista u izradi’
– Nitko od tih stručnjaka nije u nekoj radnoj skupini novog programa, zbog čega sumnjamo u to da je on zaista u izradi i da će biti donesen kada najavljuju. Isto su učinili i prošlih godina, zaključila je Petra Klasić.
Podsjetili su i na javni apel što su ga u travnju uputili javnosti, Vladi RH, saborskim klubovima te Ministarstvu zdravstva i Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, a na koji mjerodavni nisu dali nikakav odgovor.
– Palijativna skrb osigurava dostojanstvo, olakšava patnju i poboljšava kvalitetu života teško bolesnim osobama kao i njihovim članovima obitelji. Njezino provođenje ne može ovisiti samo o dobroj volji ravnatelja, županija i izdržavati na osobnom elanu stručnjaka i volontera, naglasila je mr.sc. Blaženka Eror Matić iz Udruge La Verna.
Hrvatska nedonošenjem Nacionalnog programa palijativne skrbi svakim danom zaostaje za standardima koji su doneseni u Europskoj uniji u tom sektoru skrbi za građane, a koji se nalaze u „Bijeloj knjizi palijativne skrbi“. U Hrvatskoj ima primjera dobre prakse, ali oni bi trebali biti standard u cijeloj zemlji za sve korisnike kojima je skrb potrebna.
Svaki dan odgode znači nepotrebnu patnju tisuća ljudi
– Palijativna skrb u Hrvatskoj mora biti kontinuirana, dostupna i cjelovita, a to trenutačno nemamo nigdje! Nije dovoljno ni samo povećanje broja kreveta, ako to ne prati povećanje materijalnih sredstava za njihovu prilagodbu, osoblje, edukacije i supervizije. Pozivamo da pratite preporuke Pučke pravobraniteljice iz izvješća 2023. i 2024. godine koja također apelira na hitno donošenje novog programa, upozorila je dr. med. Vlasta Vučevac, predsjednica Hrvatskog društva za palijativnu medicinu Hrvatskog liječničkog zbora.
Palijativna skrb nije luksuz, već osnovno ljudsko pravo. Svaki dan odgode znači nepotrebnu patnju tisuća građana i njihovih obitelji. Vrijeme je da se sustavno i odgovorno pristupi tom ključnom pitanju i osigura dostojanstvena skrb za najranjivije među nama, poručile su ove tri stručnjakinje u borbi za prava palijativnih bolesnika.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.