Udruga “Pravo na grad” djeluje protiv privatizacije i prekomjernog ekonomskog iskorištavanja javnih i zajedničkih dobara i prostora, s posebnim naglaskom na pitanja sudjelovanja građana i civilnog društva u upravljanju javnim dobrima. Sada pozivaju da potpišemo peticiju i podržimo inicijativu Stanovanje za sve.

Foto: Unsplash
Stručnjaci i aktivisti su se pod inicijativom Stanovanje za sve pozivaju građane da potpisom peticije housingforall.eu uključe u rješavanje problema stambenog zbrinjavanja. Cijene stanova lete u nebo, a rješavanje stambenog pitanja u postojećim uvjetima kredita za ljude koji neće naslijediti nekretninu postaje gotovo nemoguće, piše udruga Pravo na grad.
Potpisi će se prikupljati čak godinu dana kako bi pred Europsku komisiju stavili zahtjev izmejen pravila za države članice kako bi proširili programe javnog stanovanja na širi spektar stanovnika. Isto tako, od komisije traže da se omogući lakša izgradnja javnih stanova.
Hrvatska, Španjolska i Mađarska su zemlje koje imaju najviše problema sa stambenom krizom, ali problemi su široko rasprostranjeni po čitavom kontinentu.
“Osigurati dom u Hrvatskoj je danas svedeno na cjeloživotno zaduživanje ili na nesigurnost i neizdrživu cijenu najma, a stambene politike zanemarene su kao da je potreba za domom luksuz, a ne jedna od ključnih potreba o kojem društvo mora voditi brigu”, piše udruga Pravo na grad.
U Hrvatskoj u 40% stanova živi prevelik broj članova
Iva Marčetić iz udruge Pravo na grad komentirala je njihovu inicijativu:
“Unatoč tome što u Hrvatskoj veliki broj kućanstava živi u vlastitim kućama i stanovima, te kuće i stanovi su prenapučeni, pa u čak 40% slučajeva u stanovima živi preveliki broj članova uslijed nemogućnosti da se adekvatno riješi stambeno pitanje svih ukućana. Stanovanje treba postati društvena briga, a ne sredstvo za profit nekolicine, stoga se priključujemo kampanji Housing for all – Stanovanje za sve”, kazala je.
Poražavajuća je činjenica da naša država javni stambeni prostor osigurava za samo 2 posto stanovništva, dok je u nekim gradovima (poput Beča) i do 60 posto stanovanja pokriveno javnim sredstvima.
Nadalje, navode i problem najma u Zagrebu, gdje cijene rastu i do 10% svake godine. Uz to, cijene najma redovito prelaze 40 posto svekupnih primanja kućanstva, a zbog nesigurnosti posla ponekad je nemoguće i kontinuirana otplata kredita.
Kampanju Stanovanje za sve u Hrvatskoj vodi udruga Pravo na grad, a podržavaju je:
Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju,
Društvo arhitekata Istre DAI/SAI,
Društvo arhitekata Rijeke DAR,
Institut za političku ekologiju,
Sindikat obrazovanja, medija i kulture,
Udruga hrvatskih arhitekata UHA,