Sindikat zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi o slučaju u Daruvaru: ‘Briga o starijima mora biti cjelovita’

Ana Kanazir
3. kolovoza 2024.
Novosti
A- A+

Nedavno je cijelu Hrvatsku šokirao slučaj ubojstava u Domu za starije u Daruvaru. Ovo je otvorilo niz pitanja o sigurnosti u domovima. Saznali smo kako Sindikat zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi Hrvatske dobiva prijave nasilnih posjetitelja, ali kako one, na sreću, nisu učestale. Ipak, kako se grozni slučajevi ne bi ponavljali, iz Sindikata apeliraju da nadležni budu potpuno otvoreni prema prijedlozima koji dolaze s terena jer su oni konkretni. Jednako tako, kažu i kako treba tražiti univerzalno rješenje koje će se odmaknuti od prakse dosadašnjih standarda, ali i kako briga o starijima mora biti cjelovita i potpuna.

Noge umirovljenika; Predbožićna priredba u Domu za starije Maksimir Papuče, šlape

Korisnici Doma za starije | Foto: Mirovina.hr

Grozan slučaj u Domu za starije u Daruvaru je ostavio niz neodgovorenih pitanja vezanih uz sigurnost u domovima za starije. Na primjer, je li se cijela tragedija mogla spriječiti, ali i što se može poduzeti da se ovakvo nešto ne ponavlja. Odgovore na naša pitanja je za Mirovina.hr dala predsjednica Sindikatu zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi Hrvatske, Jadranka Dimić. Ona je dala nekoliko prijedloga, a uputila je i konkretnu molbu za nadležne.

zapaljena svijeća
Neviđeni užas u Daruvaru: Umirovljenik u domu za starije ubio svoju majku i petero korisnika, uhvaćen je

‘Nitko nema pravo biti nasilan prema korisnicima i zaposlenicima doma’

Nedavni čin koji se dogodio u Domu za starije u Daruvaru zaslužuje najveću osudu, kako kažu iz Sindikata zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi. Nadaju se i kako se ovakav slučaj neće nikada ponoviti, a obiteljima ubijenih, zaposlenicima i korisnicima Doma izražavaju duboko suosjećanje. O potrebi i mogućnosti poboljšanja koja bi se eventualno uvodila u domove moglo bi se raspravljati, ali tek nakon analize koje bi trebale provesti nadležne institucije i ministarstva, kažu iz Sindikata.

S druge strane su nam otkrili da postoje prijave nasilnih posjetitelja Sindikatu, ali one nisu toliko česte. Ipak, smatraju kako postoje nasilna ponašanja, ali taj problem onda zaposlenici pojedinačno rješavaju.

– Naglašavamo da nitko nema pravo biti nasilan prema korisnicima, ali i zaposlenicima pa u tom smislu pozivamo na prijavu svakog nasilnog ponašanja i prijetnje, u prvom redu poslodavcu i policiji, rekla nam je Jadranka Dimić, predsjednica spomenutog Sindikata.

‘Zakoni i propisi su uvijek nekako blizu, ali ne postižu pravi cilj’

Napominje kako je rad u domovima za starije težak posao jer radnici su odgovorni poslodavcima, ali i korisnicima, kao i obiteljima korisnika. Jednako tako, može biti nezahvalno raditi s ljudima koji trebaju ponekada osim njege i zdravstvene skrbi, samo razgovor, toplu riječ, razumijevanje, a zaposlenika koji rade nedostaje. Ovo znači i kako najveći dio zaposlenika daje sebe preko granice ljudskoga i posla, pa kada se onda dogode različita zakidanja u plaći li drugim pravima iz radnog odnosa, to dodatno ‘lomi’ zaposlenike, objašnjava Dimić.

Sindikat stalno upozorava i nastoji promijeniti uvjete koji postoje svojim aktivnim predlaganjima nadležnima. U nečemu uspijevaju, a u nečemu ne, kako nam priznaje predsjednica Sindikata.

– Jednostavno kao da nadležni i odgovorni ne žele vidjeti, čuti, znati, razumjeti pa se nekako događa da se nešto odradi, ali u bitno reduciranom smislu (od prijedloga) pa su tako mjere, zakoni i drugi propisi uvijek nekako blizu, ali ne postižu pravi cilj i svrhu. Stoga i ovom prigodom apeliramo na nadležne da budu potpuno otvoreni prema prijedlozima koji dolaze s terena jer oni su konkretni i jasni, svaki za sebe, a treba tražiti univerzalno rješenje koje će se odmaknuti od prakse dosadašnjih standarda, rekla nam je sugovornica.

Briga o starijima mora biti cjelovita i potpuna

Osim toga, sugovornica kaže kako Hrvatska više nije mala i slabo razvijena zemlja koja nudi kompromisna rješenja u skrbi o građanima. Briga o starima i nemoćnima, bolesnima, odnosno potrebitima mora biti potpuna i cjelovita sa svime onim što predstavlja standarde EU, kaže Dimić.

– Parcijalna i kompromisna rješenja (djelomična) ne vode nas nikamo, zapravo održavaju postojeće stanje, a društvene prilike se mijenjaju te u slučaju nastavka takvih nedostatnih i nezadovoljavajućih rješenja možemo očekivati samo eskalaciju nasilnih ponašanja, i to ne samo u domovima, kazala je predsjednica Sindikatu zaposlenika u djelatnosti socijalne skrbi Hrvatske, Jadranka Dimić.

Copy link
Powered by Social Snap