Potresom pogođena Banija jedni je kraj Hrvatske koji ima više umirovljenika nego radnika!

Jasmina Grgurić Zanze
19. siječnja 2021.
Novosti
A- A+

Razorni potres na Baniji otkrio je svu bijedu stanovništva u jedinom dijelu Hrvatske u kojemu živi više umirovljenika nego radnika. Bez krova nad glavom ostali su mahom starci. Jedino to su i imali. Pogođeni siromaštvom puno prije nego potresom, koji je neimaštinu mnogima strovalio daleko ispod osnovne egzistencije. Tragedija se dogodila upravo u epicentru hrvatske bijede, možda kako bi na najgori mogući način skrenula pažnju na potrebe ova odavno zaboravljena kraja.

potres HRT apel pjesma

Prizor nakon potresa oslikao svu bijedu ovog kraja Foto: Youtube screenshot

Epicentar razornog potresa dogodio se u najsiromašnijem kraju Hrvatske. Središte je to ujedno i najgoreg odnosa radnog i umirovljenog stanovništva. Na Baniji, naime, živi gotovo tri tisuće umirovljenika više nego radnika. Sisačko-moslavačka županija jedina ima manje zaposlenih nego penzionera, s omjerom 0,93.

Među oko 41.000 onih koji imaju zaposlenje, četvrtina ih je u prerađivačkoj industriji. Oko četiri i pol tisuće plaću zaradi u trgovini. Gotovo jednako toliko ih je u zdravstvu i socijalnoj skrbi, više od 3.500 u obrazovanju, ali jednako toliko i u javnoj upravi. Građevina u Sisačko-moslavačkoj županiji broji više od tri tisuće radnika, dok ih šumarstvo i poljoprivreda okupljaju preko dvije tisuće… Čak četvrtini radnika budućnost je neizvjesna, jer rade prema ugovorima na određeno vrijeme.

Među umirovljenicima, samo 276 njih koristi mogućnost rada do polovine radnog vremena, od oko 13.400 koliko ih je u cijeloj Hrvatskoj.

(Ne)održivost mirovinskog sustava: Sisačko-moslavačka županija ima 6.000 više umirovljenika nego radnika

Prema najnovijim podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, mirovinu prema općim propisima prima oko 39 i pol tisuća građana, a njima se pribraja još oko 4.400 onih braniteljskih, oko 700 vojnih te stotinjak mirovina pripadnika nekadašnjeg HVO-a.

Dok prosječna starosna mirovina iznosi 2.593 kune, vojne su oko tisuću kuna veće, a one braniteljske dvostruko, u prosjeku  5.667 kuna. Čak četvrtina običnih umirovljenika je u obiteljskoj mirovini (njih oko devet tisuća), dok je invalidskih gotovo četiri tisuće.

 

Na 41.778 radnika dolazi tako ukupno 44.718 umirovljenika, skoro tri tisuće više. Istoga mjeseca prethodne godine situacija je bila još gora sa 40.920 radnika i 44.944 umirovljenika (omjer 0,91), dakle s preko četiri tisuće penzionera više. Još veći nerazmjer postojao je godinu dana ranije, 2018. kada smo imali oko 6.000 više umirovljenika. Slika sve bolja, ali daleko od one koja bi vratila dostojanstveni život na Baniju.

Kako izgleda stanje po županijama vidljivo je iz posljednjih objavljenih statističkih informacija HZMO-a.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap