Trenutno je među umirovljenicima aktualna tema novi Zakon o mirovinskom osiguranju koji je 1. srpnja stupio na snagu. Biste li rekli da je novi ZOMO donesen, donešen ili donijet? Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje prednost daje riječi donesen, a evo zašto.

Umirovljenik piše | Foto: Pexels
Novi Zakon o mirovinskom osiguranju je donesen, donešen ili donijet? Pravilno je reći donesen. Zašto je to tako, objasnio je Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, a sve što vas zanima o promjenama u novom zakonu pročitajte ovdje.
– Glagolski pridjev trpni tvori se nastavkom -n (-en, -jen, -ven) te rjeđe, sufiksom -t. Kad se od glagola izvodi i glagolski pridjev trpni na -n i glagolski pridjev trpni na -t, u hrvatskome standardnom jeziku prednost se daje glagolskomu pridjevu trpnom na -n, kažu iz Instituta za hrvatski jezik.
Prednost se tako daje glagolskim pridjevima udana, dan, ubran, poslan pred pridjevima udata, dat, ubrat, poslat. Ako se od glagola izvodi i glagolski pridjev trpni s palataliziranom osnovom i glagolski pridjev trpni s nepalataliziranom osnovom, prednost se daje pridjevu s nepalataliziranom osnovom, npr. pridjevima izvezen, prevezen pred pridjevima izvežen, prevežen, kako su objasnili.
– Ako se od glagola izvode tri pridjeva trpna, pridjev trpni s palataliziranom osnovom, s nepalataliziranom osnovom na – n i nepalataliziranom osnovom na -t, prednost se, slijedom rečenoga, daje pridjevu s nepalataliziranom osnovom na – n. Tako se prednost daje glagolskim pridjevima donesen, iznesen i prenesen pred pridjevima donijet, iznijet i prenijet te donešen, iznesen i prenesen, pojasnili su iz Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje.
Hrvatski jezik pun je pravila. Nedavno smo pisali kako je pravilno koristiti uzročne veznike budući da i jer. Više o tome pročitajte ovdje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.