Kapitalni fond: Kratki pregled zatvorenog alternativnog investicijskog fonda

Luka Kalac
26. ožujka 2024.
Novosti
A- A+

Kapitalni fond je dionički fond kojem se većina imovine nalazi na tržištima kapitala u razvoju i kao takav spada u visoku kategoriju rizika. Riječ je o zatvorenom alternativnom investicijskom fondu s privatnom ponudom, a kojim upravlja Hrvatsko mirovinsko investicijsko društvo (HMID). Predmet poslovanja kapitalnog fonda je prikupljanje novčanih sredstava privatnom ponudom svojih dionica i njihovo daljnje ulaganje. Raspolaže s više od tri milijuna dionica, a udjelom su najzastupljenije one Končara i Podravke.

graf

Foto: Unsplash

Kapitalni fond je zatvoreni alternativni investicijski fond s privatnom ponudom kojim upravlja Hrvatsko mirovinsko investicijsko društvo (HMID). Predmet poslovanja kapitalnog fonda je, kako stoji na stranici HMID-a, prikupljanje novčanih sredstava privatnom ponudom svojih dionica i ulaganje tih sredstava u skladu sa zakonom, pravilima i Statutom Fonda.

Što se tiče rezultata kapitalnog fonda, kako bi se stekao puni uvid, potrebno ih je sagledati od osnutka (26. ožujka 1999. godine) do 31. prosinca 2022. godine, što su ujedno i najsvježiji dostupni podaci o toj vrsti fonda. U navedenom periodu imovina fonda je narasla za 308,61 posto, a prosječan godišnji prinos iznosi 7,44 posto.

S obzirom na to da su najnoviji podaci objavljeni o kapitalnom fondu iz 31. prosinca 2022. godine, i dalje se kao valuta uzimala kuna koju smo preračunali po tečaju od 7,53. Tako je rast neto imovine fonda tada iznosio 1.141.300.000 kuna, to jest 151.567.065 eura, dok je isplaćena dividenda 246.400.000 kuna, odnosno približno 32.722.443,55 eura.

O Kapitalnom fondu

Kada je riječ o kapitalnom fondu, Hrvatsko mirovinsko investicijsko društvo d.o.o. je navedeno kao društvo za upravljanje koje na raspolaganju ima temeljni kapital u iznosu od 49.991.513,00 eura. Tome treba pridodati kako kapitalni fond ima 3.845.501 dionica od kojih su sve redom uključene u Središnje klirinško depozitarno društvo (SKDD) do 25. listopada 2006. godine.

Uz takav broj dionica, potrebno je imati na umu da je nominalna vrijednost dionice 13 eura. Sagledavajući vlasničku strukturu kapitalnog fonda, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (HZMO) je 99.992-postotni vlasnik, dok je Hrvatsko mirovinsko investicijsko društvo (HMID) vlasnik samo 0.008 posto fonda.

Sjedište fonda nalazi se u Zagrebu, a upravo ondje je i njegov registarski sud, Trgovački sud u Zagrebu, baš kao i sjedište Hrvatske poštanske banke (HPB) koja je depozitar fonda. Za one koje zanima profil ulagatelja, potrebno je istaknuti kako kapitalni fond, u skladu sa Zakonom o alternativnim investicijskim fondovima, nije namijenjen malim ulagateljima, već isključivo profesionalnim i/ili kvalificiranim ulagateljima. Što se tiče trajanja fonda, kapitalni fond je osnovan na neodređeno vrijeme.

Nadzorni i upravni odbor kapitalnog fonda

Kapitalni fond ima svoj nadzorni odbor čiji je predsjednik Zlatko Lovrić, a njegov zamjenik Hrvoje Prusina. Uz njih, kao dio nadzornog odbora su jedna članica i dva člana: Ivana Duvnjak, Ivan Penić i Cvjetko Obradović. S druge strane, u upravi društva kao upravi fonda su: dr.sc. Darko Horvatin, Darjan Radičević, CFA i Dražen Mršić, dipl.iur.

Od neizmjerne važnosti je naglasiti kako je depozitar Fonda Hrvatska poštanska banka d.d. sa sjedištem u Jurišićevoj ulici 4 u Zagrebu. Temeljni kapital upisan u navedenoj banci iznosi 161.970.000,00 eura. Inače, depozitar ima odobrenje Komisije za vrijednosne papire Republike Hrvatske za obavljanje poslova skrbništva od 26. ožujka 2003. godine. Isto tako, ali za obavljanje poslova skrbništva depozitne banke, depozitar 14. svibnja 2003. godine ima odobrenje Hrvatske narodne banke.

Navedena banka samostalno obavlja poslove depozitara. S druge strane, poslove pohrane i namire inozemnih financijskih instrumenata, kako stoji na stranici HMID-a, delegira poddepozitarima, odnosno trećim osobama s kojima ima sklopljene ugovore o delegiranju poslova kao što su:

  • Clearstream Banking SA
  • State Street International Bank GmbH
  • Ljubljanska banka d.d. Ljubljana
  • Vojvođanska banka a.d. Novi Sad
  • Stopanska banka a.d. Skopje, R. Sjeverna Makedonija
  • Crnogorska komercijalna banka d.d., R. Crna Gora
  • Raiffeisen Bank dd, R Bosna i Hercegovina
  • Erste & Steiermärkische Bank d.d. Zagreb

Portfolio kapitalnog fonda

Podaci iz portfelja kapitalnog fonda se odnose na pet najzastupljenijih djelatnosti, zemalja i dionica na dan 31. prosinca 2022. godine. Ako sagledavamo pet najzastupljenijih djelatnosti i njihov udio u portfelju Fonda, na industriju ide 45,4 posto, na prehranu i pića 15 posto. Na naftu i plin otpada 8,3 posto, na osiguranja 7,9 posto, dok na farmaceutiku 5,3 posto.

Zanimljiv je i popis zemlja i njihov udio u portfelju Fonda. Bilo je i za očekivati da najveći postotak ide Hrvatskoj, čak 59,6 posto. Nakon Hrvatske, druga po redu je Slovenija s 15,1 posto, koju slijedi Austrija s 10,1 posto. Na predzadnjem mjestu je pozicionirana Rumunjska s 8,1 posto i kao posljednja zemlja na listi se našla Njemačka s 2,8 posto.

Kada je riječ o pet najzastupljenijih dionica i njihovom udjelu u portfelju fonda na dan 31. prosinca 2022. godine, na prvo mjesto je smješten Končar elektroindustrija d.d. s 36,4 posto, a odmah iza njega je Podravka d.d. s 15 posto. U sredini je Krka d.d. 5,3 posto, a slijedi je Adris Grupa s povlaštenim dionicama i sa svojih 3,8 posto udjela u portfelju. Na posljednjem mjestu je Zavarovalnica Triglav s 3,5 posto udjela.

Copy link
Powered by Social Snap