Inspekcije u domovima za starije: Doznajemo koliko je nadzora, ali i nepravilnosti
Rade unatoč zabrani, nemaju adekvatnu skrb, premalo je zaposlenih… Dio je to samo nepravilnosti zatečenih u inspekcijskim nadzorima domova za starije. Inspekcija je u posljednje dvije i pol godine zabranila rad 17 domova, ali neki su nastavili raditi unatoč tome. Ove godine do kraja travnja obavljeno je više od 300 nadzora, a lani više od tisuću. Stanje u domovima, posebice onim malim, obiteljskim, nije dobro. Kako se rad domova za starije nadzire u posljednjih pet godina, provjerili smo u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.

Dom za starije | Pexels
Loše stanje u domovima za starije osobe, napose onim obiteljskima, iznova potresa javnost. Vlasnik jednoj takvog doma u Rupi u travnju je napustio korisnike i ostavio ih zaključane. Dom u Pitomači radio je bez dozvole, o čemu smo pisali ovdje, dok su korisnici ilegalnog doma za starije Dalmatino u ožujku deložirani. Provjerili smo što rade inspekcije te koliko je ove, ali i proteklih pet godina, obavljeno inspekcijskih nadzora. Doznajemo i koje su nepravilnosti najčešće i koliko je domova za starije zatvoreno, ali i radilo unatoč zabrani.
Lani više od 1.000 inspekcija, ove godine 322 dosad
– Ove godine do kraja travnja ukupno su provedena 322 inspekcijska nadzora. Tijekom 2024. godine ukupno je provedeno 1.014 inspekcijskih nadzora. Od tih 1.014 nadzora prošle godine, njih 517 su redovni, 291 izvanredni, 206 kontrolni. Više od pola njih, 52 posto, odnosno 516 nadzora, bilo je nad pružateljima usluga za starije. U 2020. provedeno je 380 inspekcijskih nadzora, dok su u 2021. provedena 1.104 inspekcijska nadzora, što predstavlja godišnji porast za 724, odnosno za 190 posto, uz povećanje broja inspektora s osam na 21. U 2022. godini ukupno je provedeno 881 inspekcijski nadzor, dok je u 2023. provedeno njih 1.070, što je bio rast od 28 posto, rekli su nam u nadležnom Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
Broj inspekcijskih nadzora nije slučajno skočio u 2021. godini. Javnost još uvijek pamti tragični požar u domu Zelena oaza u Andraševcu s početka 2020. godine. Šestero korisnika izgorjelo je na spavanju u pomoćnom ilegalnom objektu. Upravo je ta tragedija odredila daljnju sudbinu obiteljskih domova. Povećan je broj inspektora, pravilnicima su postroženi uvjeti poslovanja, a obiteljskim je domovima dan rok da se do kraja 2026. godine preorganiziraju u ustanove. Kakvo je stvarno stanje u obiteljskim domovima, ispričala nam je ovdje predsjednica udruge Starka, Sabina Angelina Latin koja skoro 20 godina i sama vodi obiteljski dom za starije. Još jedna velika tragedija dogodila se lani u srpnju kada je umirovljeni vojni policajac ušao u privatni dom u Daruvaru i tamo ubio majku i šestero djelatnika.
Neadekvatna skrb i nedovoljan broj zaposlenih
Da stanje u domovima za starije nije dobro, govori podatak da je ove godine dosad zbog utvrđenih nepravilnosti doneseno 75 rješenja s mjerama i rokovima izvršenja te je podneseno 12 optužnih prijedloga. Lani je ukupno doneseno 276 rješenja te je podneseno čak 67 optužnih prijedloga pri nadležnim sudovima. Da su domovi za starije osobe sve skuplji, a uvjeti u njima sve lošiji, upozorila je u najnovijem izvješću i pučka pravobraniteljica koja traži reforme, o čemu smo pisali ovdje.
Najčešće nepravilnosti odnose se na pružanje neadekvatne brige i njege o zdravlju, a u odnosu na nedovoljan broj zaposlenih radnika (medicinskih sestara i njegovatelja) te nedostatan broj radnika s potrebnim kvalifikacijama. Nadalje, među nepravilnostima je i pružanje usluge većem broju korisnika od broja utvrđenog licencijom, neprilagođenost prostora, postupanja koja nisu u skladu s odredbama Zakona o zaštiti osoba s duševnim smetnjama (najčešće humano sputavanje), kao i propusti u vođenju potrebnih evidencija i dokumentacija.
– Najčešće nepravilnosti utvrđene su kod fizičkih osoba koje profesionalno obavljaju djelatnost socijalne skrbi, a to su obiteljski domovi. Vezano za ustanove, najčešće su utvrđene nepravilnosti u domovima za starije osobe. Od ukupno 276 donesenih rješenja, njih 202 se odnosi na pružatelje koji pružaju socijalnu uslugu za korisničku skupinu starijih osoba, kažu nam iz Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
17 rješenja o zabrani rada u zadnje dvije i pol godine
Tijekom 2023. i 2024. godine kod ukupno 13 različitih pravnih ili fizičkih osoba utvrđeno je da pružaju socijalne usluge smještaja bez licencije/rješenja nadležnog upravnog tijela, zbog čega im je naređen prekid pružanja socijalnih usluga. Za pet pružatelja socijalnih usluga koji imaju licenciju/rješenje izrečena je zabrana rada zbog ponavljanja ili neotklanjanja nepravilnosti koje su utvrđene u prethodnim inspekcijskim nadzorima. Do 28. travnja ove godine donesena su četiri rješenja o prekidu pružanja socijalnih usluga.
– Kod donošenja rješenja o zabrani rada pravne i fizičke osobe prestaju pružati usluge, međutim neki pružatelji i nakon zabrane rada nastavljaju i nadalje raditi te im se zbog upornosti u počinjenju prekršaja podnose optužni prijedlozi kao i kaznene prijave, kažu nam iz Ministarstva.
Prema službenim evidencijama, uočeno je da se broj obiteljskih domova smanjuje te da se oni prenamjenjuju u druge organizacijske oblike; trgovačka društva i fizičke osobe kao obrtnici, dok tek mali broj prelazi u ustanove, zaključuju.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.