Inkluzivni dodatak čeka 120.000 ljudi: Piletićevo ministarstvo nema dovoljno novca
Na inkluzivni dodatak čeka više od 120.000 građana. Ministarstvo Marina Piletića nije računalo na toliki broj korisnika pa nedostaje sredstava za isplatu. Pomoć, koja iznosi od 138 do 720 eura mjesečno, odobrena je dosad za skoro 200.000 osoba, a za postojeće isplate nedostaje u proračunu oko 173 milijuna eura.

Osoba s invaliditetom | Foto: Unsplash
Čak 121.298 osoba još uvijek čeka rješenje o pravu na inkluzivni dodatak. Dio ‘starih’ korisnika prijašnjih naknada čeka i isplatu zaostataka razlike u iznosima, a koji im pripadaju od početka 2024. godine kada je donesen Zakon o inkluzivnom dodatku. Od tada do danas, našoj su se redakciji požalile brojne osobe, a da je zapelo u Zavodu za socijalnu skrb, pisali smo ovdje.
Stručnjaci Centra za vještačenje ne mogu obraditi toliko novih zahtjeva u tako kratkom roku, kao što ni potkapacitirani nekadašnji Centri za socijalnu skrb ne stignu izdavati konačna rješenja. No, pojavio se i dodatni problem, manjak novca. Ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić sa suradnicima nije dobro procijenio da će korisnika biti toliko puno pa je u proračunu osigurano manje novca od potrebnog, piše Jutarnji.hr.
Već za sadašnje isplate fali oko 173 milijuna eura
Inkluzivni dodatak odobren je dosad za 199.024 osobe, a barem jednu isplatu dosad je primilo njih 168.612. Iznosi se kreću od 138 do 720 eura mjesečno, ovisno o razini invaliditeta. Ministarstvo samo za te postojeće korisnike mjesečno treba 61,3 milijuna eura, odnosno nešto više od 735 milijuna eura godišnje. Istovremeno, u proračunu je za 2025. za isplatu inkluzivnog dodatka osigurano 562,8 milijuna eura.
Nedostaje, dakle, u proračunu oko 173 milijuna eura, i to već sada da nijedna osoba koja je na čekanju ne dobije inkluzivni dodatak. Već sada više od 30.000 ljudi ima pozitivno rješenje i čeka isplatu i zaostatke, a njih više od 120.000 rješenje tek čeka. Piletićevo ministarstvo isti iznos od 562,8 milijuna eura ucrtalo je i u proračunski plan za 2026. te za 2027. godinu. Manjak za trogodišnje razdoblje iznosi najmanje pola milijarde eura pa Jutarnji piše kako je ministar Marin Piletić pod kritikama ministra financija Marka Primorca.
Prema Zakonu o općem upravnom postupku, rok za donošenje rješenja je 30, a najduže 60 dana. Nakon toga svaki građanin može uputiti žalbu zbog šutnje uprave. Danijelina majka, teško oboljela od karcinoma, čekala je osam mjeseci. Kćer je u njezino ime poslala žalbu Zavodu za socijalni rad i rješenje dobila u roku od 24 sata, o čemu smo pisali ovdje.
Navodno dobili naputak da odgode isplatu
– Svaki radni dan građani podnose nove zahtjeve. Stručni radnici više su puta upozoravali da neće biti dovoljno novca jer se jako širi krug mogućih korisnika, no nas na terenu nitko ne doživljava. A upravo se to dogodilo u lipnju ove godine kada su doplatak trebali dobiti oni koji su predali zahtjeve prije oko godinu dana, a početkom godine dobili su pozitivna rješenja, govore za Jutarnji list sugovornici s terena.
Navode da su stoga početkom lipnja računovodstva dobila pismenu obavijest da se ‘odgađa isplata inkluzivnih dodataka’, a voditelji centara usmenu uputu da ‘uspore’ s donošenjem novih rješenja. Navodno je i vještacima proslijeđena uputa da u donošenju nalaza budu maksimalno rigorozni.
Građani pritišću Zavod, isplata opet krenula 17. lipnja
Iz Ministarstva na ove tvrdnje kažu da su ‘s obzirom na velik broj zahtjeva i složenost obrade mogući povremeni zastoji u pojedinim postupcima, no da oni nisu rezultat ‘administrativnih odluka o odgodi, već operativnih izazova’. Ako u pojedinim slučajevima isplata još nije realizirana, tvrde, razlozi mogu biti tehničke naravi, ali ne postoji odluka o sustavnoj odgodi.
Građani za to vrijeme pritišću Zavod za socijalno rad pa je isplata ponovno počela 17. lipnja. Na pitanje je li točno da su osigurana proračunska sredstva preniska u odnosu na stvarne potrebe, u Ministarstvu odgovaraju da su ‘sredstva dostatna za isplatu obveza na temelju važećih rješenja’ te da se ‘redovito analiziraju i po potrebi korigiraju s obzirom na dinamiku zaprimanja zahtjeva i izdavanja rješenja’, navodi Jutarnji.hr.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.