Grujić: ‘Umjesto da živimo dostojanstveno, kažnjava nas se s 50 posto uzete mirovine’

Ivana Moslavac
17. srpnja 2025.
Novosti
A- A+

Umirovljenici će od 1. siječnja 2026. moći raditi punih osam sati, ali uz primanje pola iznosa mirovine. Stranka umirovljenika pokreće postupak za ocjenu ustavnosti ove odluke. Kako je to kažnjavanje umirovljenika, smatra predsjednik SU-a Lazar Grujić. S druge strane, da se postupak za ocjenu ustavnosti fokusira na mali broj umirovljenika i da ima važnijih problema koje bi trebalo rješavati, mišljenje je predsjednika Bloka umirovljenici zajedno, Milivoja Špike.

Rad u mirovini

Lazar Grujić i Milivoj Špika | Foto: Pexels/Canva

Umirovljenici će od 1. siječnja 2026. godine moći raditi puno radno vrijeme, ali oni koji se na takav rad u mirovini odluče, dobit će samo 50 posto mirovine. Stranka umirovljenika (SU) to smatra nepravednim pa zbog toga pokreće postupak za ocjenu ustavnosti odluke, o čemu smo pisali ovdje.

Kako je oduzimanje pola iznosa mirovina krajnje asocijalno i nije osjetljivo prema ljudima treće životne dobi, ponovio je još jednom predsjednik SU-a Lazar Grujić. S druge strane, predsjednika Bloka umirovljenici zajedno (BUZ) smatra da se postupak za ocjenu ustavnosti ove odluke fokusira na mali broj umirovljenika i da ima važnijih problema kojima se treba baviti, poput niskih radničkih mirovina.

Grujić: ‘Kažnjavaju nas s 50 posto uzete mirovine’

Umirovljenik koji radi
Umirovljenici nisu zadovoljni reformom: SU najavio da idu na Ustavni sud

Što Stranka umirovljenika želi postići pokretanjem postupka za ocjenu ustavnosti zbog odluke o radu umirovljenika objasnio je Lazar Grujić. U završnoj su fazi pripreme prijedloga koju će objaviti u petak, kako je kazao, piše N1.

– Sabor je donio Zakon o mirovinskom osiguranju koji nam dopušta raditi nakon mirovine i osmosatno radno vrijeme. Vraća nas u svijet rada da možemo zaraditi i preživjeti, ali nas kažnjava s 50 posto uzete mirovine. Umjesto da odlaze u mirovinu i žive dostojno, šetaju unuke, mi moramo ponovno raditi i kažnjavaju nas s 50 posto stečenog prava, koje je Ustavom zagarantirano. To su donijeli saborski zastupnici, niti jedan nije bio protiv tog zakona. Nakon toga se razvila polemika o nepravednosti prema umirovljenicima, rekao je Grujić.

Špika: ‘Akcija se fokusira na mali broj umirovljenika’

Pokretanje postupka za ocjenu ustavnosti odluke dobro je zbog skretanja pozornosti. No treba postaviti pitanje što se time dobiva, kako je istaknuo Špika.

– Dogodit će se otvaranje Pandorine kutije koja za umirovljenike neće značiti ništa. Koliko ljudi iskazuje želju da bi uz svoju mirovinu radilo osam sati? Jako mali broj. Akcija se fokusira na relativno mali broj umirovljenika. Na onih 850.000 radničkih mirovina koje su svaki mjesec zakinute za gotovo 150 eura se ne obraća pozornost. Pitanje je što nam je prioritet. Mislim da je drugi problem puno važniji i da smo se na njega trebali fokusirati. Pitanje oko ustavnosti zakona će vrlo vjerojatno biti riješeno na način koji ne odgovara onima koji su pokrenuli ocjenu ustavnosti, kazao je predsjednik BUZ-a za N1.

Dilema o tome može li se u isto vrijeme biti zaposlenik i umirovljenik će se vrlo brzo naći na stolu, kako je objasnio Špika. Govorio je i o zlouporabi tog dijela, primjerice ako netko tko je ostvario uvjete za mirovinu, ode u mirovinu i ostane na svom radnu mjestu te prima punu plaću. Špika se pita je li to nemoralno kao i uskraćivanje dijela mirovine.

Grujić pak smatra da predsjednik BUZ-a govori u svom interesu i forsira ono što je njemu prioritet. Iako ima pravo na svoje mišljenje, kako je rekao Grujić, ovoga je puta iskoristio priliku da afirmira sebe i svoje ideju. Vlada je izabrana da radi u interesu građana Republike Hrvatske, kako je objasnio i dodao da se tu ne radi o tužbi ili zahtjevu već provjeri. Svaki građanin po Ustavu ima pravo podnijeti prijedlog za provjeru ustavnosti, kako je zaključio predsjednik SU-a.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap