Rad u mirovini: Naši umirovljenici ‘prešišali’ sve zemlje EU-a po jednoj vrsti zaposlenja
Više od 37.500 umirovljenika u Hrvatskoj radi na pola radnog vremena. Svega je to tri posto ukupne umirovljeničke populacije, ali trend rasta je kontinuiran. Međutim, umirovljenici čine oko 90 posto svih zaposlenih na nepuno radno vrijeme u dobi između 50 i 74 godine, prema posljednjim podacima Eurostata iz 2023. godine. Ta je stopa najveća među svim zemljama Europske unije.

Sve je više starijih radnika u mirovini | Pexels
Na rad u mirovini odlučuje se sve više umirovljenika. Zasad je raditi moguće samo do polovine radnog vremena, uz isplatu cijele mirovine. Od 1. siječnja 2026. stariji od 65 godina moći će raditi i puno radno vrijeme uz pola mirovine. Stranka umirovljenika zbog ovoga će na Ustavni sud, jer je mirovina stečeno pravo u koje se ne smije zadirati, o čemu čitajte ovdje. Traže da se umirovljenicima koji će raditi osam sati dnevno isplaćuje cijela mirovina, a isto podržava i Hrvatska obrtnička komora te ostala udruženja i stranke.
Čak 90 posto radnika na pola vremena su umirovljenici
Krajem lipnja u Hrvatskoj je radilo rekordnih više od 37.500 građana u mirovini, o čemu smo pisali ovdje. Prije tri godine, bilo je čak 16.000 manje zaposlenih umirovljenika. Da Hrvatska po radu umirovljenika u jednom segmentu ‘šiša’ sve zemlje Europske unije, pokazuju podaci Eurostata iz 2023. godine.
Hrvatska je 2023. bila zemlja s najvećom stopom zaposlenih umirovljenika među radnicima na nepuno radno vrijeme u dobi od 50 do 74 godine. Istovremeno, stopa zaposlenih u nepunom radnom vremenu među starijom populacijom koja nije u mirovini bila je najniža. Udio umirovljenika među građanima u dobi između 50 i 74 godine koji rade na nepuno radno vrijeme iznosio je visokih 89,4 posto. S druge strane, samo 3,4 posto građana u toj dobi koji ne primaju mirovinu radilo je na nepuno radno vrijeme. Time se stvorila ogromna razlika od čak 86 posto između onih koji rade na pola radnog vremena, a u mirovini su i onih koji nisu u mirovini.

Rad u nepunom radnom vremenu | Eurostat
Svega tri posto umirovljenika u Hrvatskoj radi
Rad na pola radnog vremena nije uobičajen u Hrvatskoj. Koriste ga uglavnom mlađe osobe, majke koje skrbe za djecu, radnici na specifičnim vrstama poslova i slično. Posljednjih godina trend rada u nepunom vremenu je u porastu, ali ga prvenstveno koriste umirovljenici kako bi dodatno zaradili uz mirovinu. Inače, ovaj oblik rada u zemljama s relativno niskim primanjima nije prihvatljiv kao jedini izvor prihoda. To objašnjava rekordan udio umirovljenika među starijom populacijom koja radi pola radnog vremena.
Brojke mogu zavarati, jer se čini kao da jako puno umirovljenika radi, ali to naprosto nije točno. Riječ je o svega tri posto zaposlenih korisnika mirovine u ukupnoj umirovljeničkoj populaciji. Hrvatsku su po ovom parametru 2023. godine slijedile Švedska (79,2%) i Belgija (78,0%), s najvećim udjelima zaposlenih umirovljenika među starijom populacijom koja radi na nepuno radno vrijeme.
Nasuprot tome, Bugarska je zabilježila najniži udio zaposlenja s nepunim radnim vremenom među umirovljenicima (9,2%) i onima koji nisu umirovljenici (1,2%). Litva (19,0%) i Latvija (23,2%) također su zabilježile najniže udjele zaposlenih s nepunim radnim vremenom među umirovljenicima.
Kada je riječ o samozapošljavanju, oko 40 posto umirovljenika koji su samozaposleni nastavili su raditi ili su se vratili u svijet rada. Hrvatska je po tome pak na začelju među zemljama Europske unije, mada niže stope imaju Grčka i Španjolska, dok je Slovenija tu negdje gdje i mi.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.