Nijemce brine hoće li im mirovina biti dostatna za život: Mnogi planiraju raditi do 70. godine
Mnogi za vrijeme radnog vijeka strahuju hoće li im mirovina biti dovoljna za normalan život, kako u Hrvatskoj, tako i u ostatku Europe. Ukupno 54,3 posto Nijemaca istaknulo je kako se boji da neće uspjeti mirovinom pokriti životne troškove, prema istraživanju kompanije YouGov. Mnogi tako planiraju raditi nakon umirovljenja, čak do 70. godine.

Novac | Foto: Pexels
Nijemci strahuju od toga da im mirovina neće moći pokriti životne troškove. Tako se izjasnilo gotovo tri četvrtine njih, prema istraživanju kompanije YouGov. Ukupno 54,3 posto njih, odnosno 1.163 zaposlenih koji su sudjelovali u istraživanju, reklo je da želi raditi nakon zakonske dobi za odlazak u mirovinu, prema rezultatima istraživanja.
Trećina osoba ne želi raditi u mirovini
Većina osoba kazala je da planiraju raditi skraćeno radno vrijeme i čak do 70. godine. U Hrvatskoj će umirovljenici od iduće godine moći raditi na puno radno vrijeme, ali uz primanje pola iznosa mirovine. Više o tome smo pisali ovdje. Kako je spremno nastaviti raditi samo pod uvjetom da primanja budu veća, odgovorila je otprilike petina osoba, prema anketi koju je YouGov proveo za Postbank. Nadalje, trećina osoba koja je sudjelovala u istraživanju u potpunosti je odbacila mogućnost rada u kasnijoj životnoj dobi, piše index.hr.
Inače, dobna granica za odlazak u mirovinu u Njemačkoj pomiče se godišnje za po dva mjeseca. U 2025. potrebno je imati 66 godina i dva mjeseca te svega pet godina staža. Ranije mogu u mirovinu dugogodišnji osiguranici s 45 godina staža, s manje od 65 godina života, o čemu smo pisali ovdje.
Cilj je da udio mirovine u plaći bude 48 posto
Vlada namjerava ukloniti prepreke za rad umirovljenika. Ministrica socijalne politike Bärbel Bas najavila je paket mjera vrijedan milijarde eura kako bi prosječna mirovina do 2031. dosegnula 48 posto prosječne plaće. Gotovo dvije trećine građana podržale su u anketi provedenoj u svibnju veće izdvajanje iz proračuna za stabilizaciju državnog mirovinskog sustava, prema agenciji DPA.
Nešto više od polovine njih istodobno sumnja da se mirovine na dulji rok mogu održavati iz proračuna. Oko polovine ispitanika samostalno štedi i ulaže kako bi povećali buduću mirovinu, a gotovo 70 posto njih priželjkuje potporu države za ulaganja u vrijednosne papire poput dionica za potrebe mirovinske štednje koja bi obuhvatila i djecu i tinejdžere, prema DPA.
Podsjetimo, njemački umirovljenici će od 1. srpnja dobiti povećanje mirovina od 3,74 posto. Njemačke mirovine usklađuju se jednom godišnje, od 1. srpnja i to prema rastu plaća. U Hrvatskoj se usklađivanje mirovina radi dva puta godišnje, a predsjednik Hrvatske stranke umirovljenika (HSU) Veselko Gabričević kazao je da prema njihovim izračunima očekuju usklađivanje od 6,7 posto. Više o tome pročitajte ovdje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.