Još jedna isplata iz Mirovinskog: Novac sjeda ovaj tjedan, evo u kojoj županiji ima najviše korisnika

Ivana Moslavac
15. srpnja 2025.
Mirovine
A- A+

Nacionalnu naknadu za starije osobe za lipanj dobit će 18.876 korisnika. Novac će im na račune sjesti u četvrtak. Ovu novčanu naknadu Zavoda za mirovinsko osiguranje većinom dobivaju žene, a ukupno ih je 15.000. Zbirno, najviše korisnika nacionalne naknade starije je od 80 godina, točnije 2.184. Pojedinačno gledajući, najviše korisnika ove naknade su 66-godišnjaci, prema podacima za svibanj. Na istoku Hrvatske, u Osječko-baranjskoj županiji je najviše korisnika, dok ih je najmanje u Ličko-senjskoj.

Umirovljenici

Umirovljenici | Foto: Pixabay

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje isplaćuje naknadu za lipanj koju će dobiti 18.876 korisnika. U četvrtak, 17. srpnja počinje isplata nacionalne naknade za starije osobe korisnicima računa otvorenih u poslovnim bankama. Inače, žene čine 80 posto korisnika ovoga primanja, a ukupno ih je 15.093. Prije godinu dana korisnika nacionalne naknade bilo je ukupno 15.773 što je oko 3.000 manje nego danas.

Nacionalna naknada zaštitni je mehanizam za osobe starije od 65 godina koje nemaju mirovinu, a trenutačno iznosi 154,50 eura mjesečno. Zahtjev za nacionalnu naknadu može se podnijeti bilo kada. Treba ga podnijeti osobno u područnoj ustrojstvenoj jedinici HZMO-a prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva, preporučeno poštom ili elektroničkim putem u sustavu e-Građani.

Pojedinačno, najviše korisnika su 66-godišnjaci

Zbirno gledajući, najviše korisnika nacionalne naknade starije je od 80 godina, a ukupno ih je 2.184. Riječ je o posljednjim dostupnim podacima za svibanj.  Pojedinačno, najviše korisnika koji primaju nacionalnu naknadu ima 66 godina, a ukupno ih je 1.640. Zatim, 1.612 osoba koje primaju ovu vrstu novčane naknade ima 67 godina. Nadalje, osoba sa 68 godina koje primaju ovu novčanu naknadu ukupno je 1.552. Isto tako, 1.525 osoba koje primaju nacionalnu naknadu ima 69 godina. Najmanje korisnika nacionalne naknade su 80-godišnjaci, a ukupno ih je 324. Zatim, 79-godišnjaci kojih je 340. Zatim, 562 osobe koje dobivaju nacionalnu naknadu imaju 78 godina, dok su 77-godišnjaci njih 577, prema Zavodu za mirovinsko. Starijih od 80 godina prije godinu dana bilo je 1.999. Pojedinačno, tada je bilo najviše 67-godišnjaka (1.368), zatim 68-godišnjaka (1.366) i 69-godišnjaka (1.359) dok je 66-godišnjaka bilo 1.323.

Pravo na nacionalnu naknadu imaju osobe starije od 65 godina koje ne primaju mirovinu. Isto tako, ne smiju primati ni socijalnu pomoć kao ni raditi. Uvjet za dobivanje nacionalne naknade za starije je i prebivalište u Hrvatskoj u neprekidnom trajanju od 10 godina neposredno prije podnošenja zahtjeva. Osim toga, osnovni uvjet je prihodovni cenzus. Prihod članova kućanstva ostvaren u prethodnoj kalendarskoj godini po članu mjesečno ne smije biti veći nego dvostruki iznos nacionalne naknade za starije osobe, to jest 309 eura. To znači da ako suprug ima do 618 eura mirovine, a supruga ne prima ništa, ona ima pravo na 154,50 eura mjesečno.

Osoba koja može primiti ovu vrstu novčane pomoći ne smije imati ni priznato pravo na uslugu smještaja prema propisima o socijalnoj skrbi. Također, ne smije imati ni ugovor o dosmrtnom uzdržavanju ili ugovor o doživotnom uzdržavanju, osim u slučaju pokretanja postupka za raskid, utvrđenje ništetnosti ili poništenja ugovora.

Korisnici nacionalne naknade

Korisnici nacionalne naknade | Foto: HZMO

Najmanje korisnika u Lici, a najviše na istoku Hrvatske

Umirovljenica | Pexels
Nacionalna naknada za starije osobe: Evo u kojim je županijama najviše, a u kojima najmanje korisnika

Nacionalnu naknadu prima najviše osoba u Osječko-baranjskoj županiji, točnije 1.891. Zatim, Splitsko-dalmatinska županija broji 1.830 korisnika ove novčane naknade. Grad Zagreb je na trećem mjestu prema brojnosti korisnika, a radi se o 1.478 osoba koje je primaju. Ukupno 1.413 osoba u Brodsko-posavskoj županiji primaju nacionalnu naknadu za starije osobe. Mnogo je korisnika i u Vukovarsko-srijemskoj, točnije 1.830 njih, prema posljednjim podacima HZMO-a.

Najmanje korisnika je u Ličko-senjskoj, točnije njih 252. Međimurska također broji samo nekoliko stotina korisnika, točnije 332 osobe. Dubrovačko-neretvanska županija ima ukupno 380 korisnika. Ukupno 501 osoba prima ovu vrstu naknade u Karlovačkoj županiji, dok je korisnika u Istarskoj županiji ukupno 512, prema Zavodu za mirovinsko osiguranje. U ovom tekstu možete pročitati kako je bilo prije godinu dana.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap