Isplata mirovine preko pošte ukida se u jednoj zemlji; evo kako je kod nas
U Njemačkoj još uvijek nekoliko tisuća umirovljenika prima mirovinu u gotovini putem pošte. Međutim, ta usluga prestaje s radom u prosincu 2025. godine. Oni koji ne dostave podatke o računu za isplatu, neće primati mirovinu. No, bit će im isplaćeni svi zaostaci jednom kad pošalju podatke o računu u banci. Oni koji izričito ne žele račun u banci, mogu primati mirovinu na bankovni račun osobe od povjerenja, uz punomoć. U Hrvatskoj i dalje postoji usluga primanja mirovine putem pošte, ali ne za sve umirovljenike.

Umirovljenica | Foto: Pexels
Nekoliko tisuća umirovljenika u Njemačkoj još uvijek prima mirovinu u gotovini, a ne preko uplate na tekući račun u banci. Tu uslugu, u ime Njemačkog mirovinskog osiguranja, pruža Njemačka pošta, a zove se “Zahlungsanweisung zur Verrechnung” (ZzV). Međutim, ta usluga prestaje s radom u prosincu 2025. godine, prenosi Fenix magazin. Mnogi Nijemci su u strahu da im mirovina neće biti dovoljno visoka te planiraju raditi do 70. godine, više o tome pisali smo ovdje.
Obustava mirovina onima koji ne otvore račun u banci
Umirovljenici tada više neće moći primati mirovinu putem poštanske uputnice u poslovnicama Postbanke. Oni koji još uvijek nisu dostavili broj bankovnog računa za isplatu mirovine, trebaju to učiniti do kraja godine. Ako to ne učine, neće im se isplaćivati mirovina. Iz Mirovinskog osiguranja poručuju da će isplatiti sve zaostale iznose čim budu dostavljeni podaci o računu.
Prema podacima Njemačke pošte, u veljači 2024. godine oko 5.600 mirovina se isplaćivalo putem ZzV, a u međuvremenu se to smanjilo na oko 3.300. Kako ne bi došlo do obustave isplate mirovine, treba ispuniti obrazac “Zahtjev za bezgotovinsku isplatu mirovine”, koji je već poslan korisnicima poštom. Oni koji nisu primili obrazac, mogu ga zatražiti telefonom na broj 0221-5692444.
Što ako nemate račun?
U Njemačkoj, kao i u cijeloj Europskoj uniji postoji zakonsko pravo na osnovni račun (Basiskonto). Ovaj račun omogućuje osnovne funkcije plaćanja poput uplata, trajnih naloga i plaćanja karticom te ne smije biti odbijen – čak ni osobama s negativnim kreditnim rejtingom ili bez stalnog prebivališta. Međutim, osnovni račun nije besplatan. Mjesečna naknada iznosi između 5 i 10 eura, ovisno o banci. Zbog stoga se savjetuje usporedba cijena prije otvaranja računa. Ako netko zaista ne želi otvoriti račun, moguće je mirovinu primati i na račun osobe od povjerenja, ali uz odgovarajuću punomoć.
Usluga ZzV već se dugo smatrala zastarjelom. U odnosu na druge opcije, skuplja je, sporija i nesigurnija. Standardno primanje mirovine na račun je besplatno, a oni koji primaju isplate u gotovini plaćali su oko 9 eura mjesečno. Od tog plaćanja su izuzeti stariji od 75 godina ili neki teži socijalni slučajevi. Osim toga, poslovnice Postbanke koje još uvijek nude ZzV sve su rjeđe. Na koliku mirovinu možete računati nakon 35 godina rada u Njemačkoj, čitajte ovdje.
U Hrvatskoj ne mogu svi primati mirovinu poštom
U Hrvatskoj i dalje postoji usluga primanja mirovine poštom, ali ne za sve. Oni koji su ostvarili prava na mirovinu i druga primanja iz mirovinskog osiguranja do 31. prosinca 2013. godine mogu primati uplate putem banaka ili putem pošte na adresu korisnika. Ta usluga vrijedi za korisnike koji žive u Hrvatskoj. Ministarstvo financija najavilo je besplatan paket bankarskih usluga, a posebno će biti zaštićeni umirovljenici, više o tome pisali smo ovdje.
Mirovine i druga primanja iz mirovinskoga osiguranja koja su ostvarena i isplaćuju se od 1. siječnja 2014. isplaćuju se u Hrvatskoj ili u inozemstvo putem banaka. Ti korisnici ne mogu primati isplatu mirovine na adresu putem pošte. Umirovljenici bi zbog posebnih razloga htjeli isplatu mirovine na adresu, a nemaju pravo na to, mogu provjeriti mogućnost te usluge u najbližem uredu Hrvatske pošte ili pozivom na infotelefon 072 303 304.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.