Ova pića koja često konzumiramo ne bismo smjeli piti nakon 40-e

Jasmina Grgurić Zanze
15. prosinca 2019.
Zdravlje
A- A+

Što smo stariji, to bismo više trebali izbjegavati “tekuće kalorije”. Ako je vjerovati stručnjacima, oni tvrde da nakon 40. godine ne bismo smjeli uživati u čitavom spisku napitaka kojih je čak 40. Kako je popis nastao u Americi, a znamo da oni stvarno jedu i piju sve i svašta, mi ćemo izdvojiti samo ona pića koja su karakteristična za naše podneblje i navike.

Voda obogaćena kriškama voća nudi se sve više kao najzdravije rješenje Foto: Unsplash

Naš metabolizam s godinama se usporava. Zadnje što mu treba borba je s nepotrebnim tekućim kalorijama koje se odražavaju na širinu našeg struka. A širina našeg struka podosta može reći o našem zdravlju. Zaslađeni napitak prva je stvar koja nas može rashladiti u vrući ljetni dan ili ugrijati zimi, ali ako je vjerovati stručnjacima, ne bismo to trebali činiti na dnevnoj bazi.

debljina
Oprez: Prekomjerna težina može vam se prišuljati u starosti

Smatra se kako prosječna osoba dnevno kroz pića unese oko 350 kalorija (22 posto), što je gotovo četvrtina potrebnih kalorija. Ujedno, dvostruko je to više nego što su ljudi običavali činiti prije 30 godina, piše časopis Eat this. Dakle, iznos je to koji odgovara jednom bogatom doručku s cjelovitim žitaricama i zdravim masnoćama. Pritom valja osvijesti da će se nezdrave kalorije iz šećera taložiti u masno tkivo oko našeg struka, dok se s jednako kaloričnim balansiranim obrokom to neće dogoditi. Pritom, učinit ćemo i uslugu našem cjelokupnom organizmu, uključujući i krvožilni sustav.

Istraživači s Harvarda i Dječje bolnice u Bostonu ustanovili su da žena koja poveća konzumaciju zaslađenih sokova s jednog tjedno na jedno ili više po danu unosi 389 kalorija više i tijekom osam godina značajno dobiva na težini. Odricanjem od slatkih pića možete godišnje “uštedjeti” čak osam kilograma, što je posebno važna statistika jer je nakon 40. godine mršavljenje gotovo nemoguća misija. Tako da ovo zapravo predstavlja jedan od boljih načina.

Limunada

Već nagađate, nije problem u vodi i limunu, nego šećeru. Limunada je iznimno osvježavajuća te jedan od najzdravijih slatkih napitaka koje konzumiramo, jer sadrži pravo voće koje je prirodan izvor vitamina C. Limunadu je najbolje napraviti kod kuće gdje je možete zasladiti po želji. One kupovne ili u kafiću trebalo bi izbjegavati jer su prepune šećera.

Tekući jogurt

Srećom, ili nažalost, ovo se odnosi samo na voćne jogurte. Da, znamo, ponekad su nam finiji od običnih, ali prepuni su šećera. Način da to izbjegnete je isti kao u prethodnom slučaju, tako da si u obični jogurt dodate svježeg ili zamrznutog voća po želji i zasladite malo s medom ili nekim drugim zaslađivačem u umjerenim količinama.

Tonik

Ovo je jedno od onih pića koja djeluju potpuno bezazleno. No to što su prozirna i gorka čista je varka, jer i oni, pogađate, također sadrže velike količine šećera. Količina od 3,5 decilitra tonika sadrži 124 kalorije i 32 grama šećera, što je samo sedam grama manje od količine šećera koja se nalazi u jednako toliko soka.

Čajevi za čišćenje organizma

Za razliku od prethodnih napitaka, ovdje nije riječ o šećeru, nego o laksativnom djelovanju čajeva koje konzimiramo kako bismo pročistili organizam. Ideja za kojom mnogi posežu kako bi smršavili nije najbolja, jer na taj način iz organizma ne izbacujemo samo štetne, nego i zdrave stvari poput vitamina i minerala. Dugoročno, nedostatak hranjivih tvari može dovesti do bolesti.

Vitamizirane vode s okusima

Ljubiteljima vode obogaćene vitaminima i finim voćnim okusima neće lako pasti činjenica da i u njima ima šećera. Znatno manje nego u sokovima, ali ih ima. Uzeti u obzir trebamo i ambalažu od pola litre u kojoj dolaze, a koju najčešće ispraznimo do kraja. Kod tekućih šećera najgore je što nas oni neće zasititi pa ćemo svejedno nove kalorije unijeti kroz hranu. Isto se odnosi i na kupovne ledene čajeve, koji su još gori po pitanju šećera.

Voćni sokovi

Voćni sokovi čine se kao zdrav izbor, ali prepuni su šećera koji dolazi iz fruktoze. U svakom slučaju to je bolji izbor, ali i s time treba umjereno. Najbolji je pak izbor voda aromatizirana s kriškom limuna i naranče.

Kupovni smoothie

Ponekad ne stignemo sami napraviti najdraži nam jutarnji smoothie. Ali, u tom slučaju bolje ga je preskočiti, nego kupiti onaj iz trgovine jer je prepun šećera.

Prevelike količine kave

Primijetili ste sigurno kako je i kod nas lagano stigao trend velikih kava obogaćenih raznim dodacima poput karamele i vrhnja. Je da, fino je, ali nije najbolja ideja ako želimo smanjiti opseg struka. Također, ni velike količine kave nisu dobre jer mogu dovesti do pojave krhkih kostiju, upozorava doktorica Mamta M. Mamik.

 “Odrasla osoba može konzumirati do 400 miligrama kofeina dnevno, što je ekvivalent četiri šalice, ali konzumiranje bilo čega više od toga može uzrokovati izlučivanje kalcija, što s vremenom može dovesti do osteoporoze. Izbjegavanje viška kofeina također pomaže u suzbijanju neugodnih simptoma poput letargije, nesanice, glavobolje i razdražljivosti ” – kaže dr. Mamik.

Dijetalni sokovi

Sve gore navedeno nipošto ne možemo zamijeniti dijetalnim sokovima koji su prepuni umjetnih bojila i lažnih šećera, među kojima se krije i opasni aspartam. Neka istraživanja pokazala su da umjetni šećeri poput aspartama mogu izazvati suprotan učinak od mršavljenja.

 

 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap