Zašto glas umirovljenika iz Slavonije vrijedi više nego glas umirovljenika iz Dalmacije?

Josip Mihaljević
8. lipnja 2020.
Novosti
A- A+

Parlamentarni izbori 2020. godine svakako će biti legalni, ali je pitanje koliko će oni biti legitimni. Ustavni sud je još prije deset godina upozorio na strukturu stanovništva u izbornim jedinicama, a političari cijelo desetljeće nisu donijeli rješenje.

izborne jedinice

Foto: Sabor.hr, Youtube screenshot

Hrvatska je podijeljena u deset standardnih izbornih jedinica, a tu su još XI. koja se odnosi na dijasporu i XII. koja se odnosi na nacionalne manjine.

Iz svake od deset izbornih jedinica građani će izabrati 14 zastupnika u Sabor, ali razlika u broju punoljetnih birača između samih izbornih jedinica otkriva da će glas Dalmatinca biti dosta slabiji nego glas Slavonca, piše Jutarnji.hr.

Slavonci u IV. izbornoj jedinici imaju “najteži” glas od svih ostalih u državi

Naime, razlika između broja birača u izbornim jedinicama puno je veća od predviđenih pet posto. Tako će 14 zastupnika u Sabor poslati 329 tisuća građana iz četvrte  izborne jedinice , dok će istih 14 zastupnika u Sabor poslati čak 422 tisuće građana iz devete izborne jedinice.

Ustavni sud je na tu nelogičnost upozorio prije deset godina:

“Radi se o Izvješću upućenom Hrvatskom saboru po članu 104. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu o uočenim pojavama neustavnosti i nezakonosti iz 2010. godine, po kojem Sabor nije postupio. Izvješće nije pravno obvezujuće, ali ima veliku važnost jer iza njega stoji autoritet Ustavnog suda”, kazao je predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović.

Nesrazmjer u broju birača potvrđuju i službeni podaci DIP-a koji su objavljeni uoči posljednjih parlamentarnih izbora u rujnu 2016. godine. Ovakvo je tada stanje bilo po izbornim jedinicama:

  • I. 344 tisuće birača
  • II. 393 tisuće birača
  • III. 353 tisuće birača
  • IV. 329 tisuća birača (najmanje)
  • V. 359 tisuća birača
  • VI. 341 tisuća birača
  • VII. 410 tisuća birača
  • VIII. 383 tisuće birača
  • IX. 422 tisuće birača (najviše)
  • X. 400 tisuća birača

Deset godina staro upozorenje o nezakonitim izborima i nikome ništa

Punih deset godina prošlo je od upozorenja Ustavnog suda kojim su upozorili Hrvatski sabor da broj birača po izbornim jedinicama nije u skladu sa zakonom. On među izbornim jedinicama može biti najviše pet posto, dok u stvarnosti imamo razlike koje idu i do 25 posto.

Iz Ustavnog su 2010. godine suda upozorili da bi to moglo dovesti u pitanje zakonitost idućih izbora, te da bi Sabor trebao donijeti novi zakon o izbornim jedinicama najkasnije do 11. ožujka 2011. godine.

Ipak, izborno zakonodavstvo nisu mijenjali niti Jadranka Kosor, niti Zoran Milanović, niti Karamarko/Orešković, a sada to nije napravio niti aktualni predsjednik Vlade Andrej Plenković.

Copy link
Powered by Social Snap