Udovice s niskom mirovinom: Hrvatska ima oko 250.000 žena starijih od 75 godina

Jasmina Grgurić Zanze
11. listopada 2018.
Novosti
A- A+

U obiteljskoj mirovini s manje od 2.000 kuna mjesečnih prihoda u prosjeku živi čak 223.000 umirovljenika. Taj podatak posebno pogađa žene koje žive dulje te nakon smrti supružnika kao udovice ostvaruju samo 70 posto mirovine pokojnog bračnog druga. Također, žene u Hrvatskoj imaju u prosjeku 25 posto nižu mirovinu nego muškarci.

Foto: J. Grgurić/Mirovina.hr

Hrvatska je zemlja žena, barem kada je o statistikama riječ. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, pripadnice nježnijeg spola čine 51,7 posto našeg stanovništva. Međutim, zanimljivo je vidjeti kako su one raspoređene prema dobnim skupinama. U dobi iznad 75 godina ih je gotovo četvrt milijuna, što je ujedno i najbrojnija ženska populacija.

Detaljnije, u dobi od 50 do 54 godine života ih je gotovo 150.000, a od 55 do 59 te 60 do 64 godine života udio žena raste te prelazi tu brojku. Ipak, u kasnijoj dobi udio opet pada ispod 150.000 među ženama od 65 do 69 godina, dok je od 70 do 74 godine on još niži te seže ispod 100.000 stanovnica. Posljednja skupina tablice DZS-a od 75+ pokazuje da je žena gotovo čak 250.000.

U mirovinu odlaze sa 56 godina

Ipak, grafikon bi s godinama nastavio padati da su žene iznad 75 godina starosti također nadalje podijeljene u skupine po pet godina starosti. No, ostaje činjenica kako stare žene čine velik dio stanovništva Hrvatske, što iznova otvara pitanja dostojanstvenog života u starosti.

Foto: Državni zavod za statistiku/Facebook

Podaci o mirovinama ne idu u prilog dostojanstva. Svaka treća osoba starija od 65 godina nalazi se u opasnoj zoni siromaštva. Prosječna mirovina u Hrvatskoj iznosi 2.402 kune, međutim gotovo polovina umirovljenika živi s manje od toga prosjeka. Više od 306.000 umirovljenika od 1,14 prema općim propisima ostvaruje mirovinu nižu od 1.746 kuna prosjeka.

Prema poda­cima Eurostata, mirovinski rodni jaz u Hrvatskoj viši je od 25 posto, što znači da je mirovina žena za četvrtinu manja od mirovine muškaraca. U Hrvatskoj, prema podacima DZS-a, žene u prosjeku u mirovinu odlaze sa 56 godina, dok muškarci odlaze sa 60,1 godinom. Dok muškarci u prosjeku žive 74,4 godine, žene žive 6,1 godinu dulje.

Udovice s manje od 2.000 kuna u prosjeku

Razlika u mirovinama između žena i muškaraca čak 40 posto!

Kada zavirimo u obiteljske mirovine, posebno važne za starije žene koje ostaju same nakon smrti supružnika, dolazimo do još pogubnijih podataka. U obiteljskoj mirovini s manje od 2.000 kuna mjesečnih prihoda u prosjeku živi čak 222.757 umirovljenika. Prema sadašnjem zakonu, ukoliko im je mirovina preminulog bračnog partnera povoljnija od njihove, udovci i udovice moraju se odreći vlastite mirovine kako bi ostvarili pravo na samo 70 posto njihove mirovine. Stoga umirovljeničke udruge neumorno traže da se ta nepravda ispravi te da na tragu prakse Njemačke, Austrije, Slovenije i drugih europskih zemalja oni imaju, uz zadržavanje vlastite mirovine, pravo i na određeni postotak mirovine preminulog bračnog druga.

Inače, listopad je posvećen ženama, odnosno borbi protiv raka dojke, zbog čega Državni zavod za statistiku ovoga mjeseca posebnu pažnju daje podacima vezanima za žene. Tako su objavili i zanimljivi podatak da 50 posto žena internet koristi svaki dan, 70 posto koristi društvene mreže, a 43 posto internet bankarstvo.

 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap