Rejting političkih stranaka: SDP za dlaku popularniji od HDZ-a, jača i treća opcija

Jasmina Grgurić Zanze
9. ožujka 2020.
Novosti
A- A+

Treći mjesec za redom SDP je najpopularnija stranka među Hrvatima. Ali, za dlaku, jer im za vratom puše vladajući HDZ. Tako barem pokazuje RTL-ov Cro Demoskop na temelju istraživanja preferencija birača, a koje je provela agencija Promocija plus. Iako je na vrhu situacija više-manje nepromijenjena, ožujak donosi promjene u rejtinzima ostalih političkih stranaka, ali i političara.

Andrej Plenković i Davor Bernardića u izbornoj europarlamentarnoj noći (Snimak zaslona/HRT)

Parlamentarni izbori očekuju nas krajem godine. Vladajuća stranka, što je u izbornoj godini pomalo i očekivano, gubi utrku s drugom najvećom političkom opcijom u zemlji. Tako SDP uživa gotovo 30 posto potpore birača (29,3 posto) a HDZ, opterećen unutarstranačkim previranjima, ima 26,7 posto. Razlika od samo 2,6 posto nalazi se unutar statističke pogreške, no lijevoj biračkoj opciji podrška raste, dok desnoj pada.

HSU kotira jako nisko

Na trećem mjestu smjestio se, također očekivano, Miroslav Škoro sa svojim tek osnovanim Domovinskim pokretom koji ima 11,5 posto podrške te bilježi rast od dva posto. Pokazuje tako RTL-ov Cro Demoskop nastao prema rezultatima istraživanja koje je telefonski provela agencija Promocija plus od 3. do 6. ožujka na uzorku od 1.300 građana.

Na četvrto mjesto smjestio se Most s manje od pet posto (4,8) dok je na petom mjestu HSS sa 2,3 posto podrške birača. Mislav Kolakušić pao je na samo dva posto te je šesta politička opcija u zemlji prema mišljenju birača.

Ispod dva posto slijede Milan Bandić i njegova stranka 365 sa 1,4 posto, 1,3 posto glasova dobiva IDS, dok je Živi zid na samo 1,2 posto. No, na jednakom postotku su i Ivan Pernar te HNS.

A kako kotira Hrvatska stranka umirovljenika Silvana Hrelje? Ne baš najbolje, jer uživa potporu samo 1,1 posto ispitanih birača te se tako nalazi tek na 12. mjestu.

Jednak postotak ima i stranka Pametno, dok pad ispod 1 posto bilježe Hrvatski suverenisti kojima je glasove očito oduzeo Miroslav Škoro. Jednak postotak od 0.9% imaju i Neovisni za Hrvatsku. Toliko ima i Start Dalije Orešković, a iza njih ostaju Glas Anke Mrak Taritaš i HSLS sa samo 0,7 posto podrške birača.

Ostalih je 1,2 posto, a neodlučnih 9,8 posto birača.

Tko su najpozitivniji, a tko najnegativniji političari?

Najpozitivniji političar u zemlji novi je predsjednik Zoran Milanović koji ima 19,4 posto, iza njega je premijer Andrej Plenković sa 16,9 posto, dok 7,3 posto ima Miroslav Škoro. Mislav Kolakušić je na 2,1 posto, a zanimljivo je da dva posto ima i ministar zdravstva Vili Beroš. Bivša predsjednica Kolinda Grabar Kitarović je na 1,4 posto.

hrelja cenzus
Hrvatska stranka umirovljenika zauzela nikad više mjesto među biračima!

Ivan Pernar ima 1,2 posto, ali jednako toliko ima i ministar financija Zdravko Marić. Zanimljivo je i kako Davor Bernardić kao predsjednik trenutno najpopularnije stranke u državi ima samo 1,2 posto podrške. Davor Ivo Stier ima 1,1 posto glasova ispitanih birača.

Istovremeno, dok je premijer Andrej Plenković drugi najpozitivniji političar, ujedno je i najnegativniji sa 19,7 posto glasova. Drugi je Milan Bandić sa 11,5 posto, a treći Miro Kovač sa 6,1 posto. Zoran Milanović po negativnosti ima 5,6 posto glasova, a sa 5,3 odmah iza se smjestio i Milorad Pupovac. Davor Bernardić ima 4,2 posto kao najnepopularniji političar. Milijan Brkić ima 3,7 posto, Nenad Stazić 2,3 posto, Gordan Maras 1,6 posto, a Milan Kujundžić 1,5 posto.

Građani su Vladi dali ocjenu 2,20, a Saboru 1,98.

 

 

 

Copy link
Powered by Social Snap