Nismo ni toliko loši: Objavljen godišnji indeks bijede, evo gdje se nalazi Hrvatska

Milan Dalmacija
28. svibnja 2023.
Novosti
A- A+

Godišnji indeks bijede kojeg je objavio američki profesor ekonomije Steve H. Hanke rangira države po omjeru nezaposlenosti, inflacije, kamatnih stopa i rasta realnog BDP-a po glavi stanovnika. U analizi 157 zemalja, Hrvatske je 98., što i nije tako loše, a kao najveći problem istaknuta je nezaposlenost.

siromaštvo

Foto: Pexels

Kvaliteta života u pojedinoj zemlji često se mjeri različitim, najčešće ekonomskim parametrima. Iz tih parametara kasnije se stvaraju usporedbe, pa i rang liste uspješnijih i manje uspješnijih zemalja. Jednu takvu listu skrojio je profesor primijenjene ekonomije na Sveučilištu Johns Hopkins u Baltimoreu, Steve H. Hanke. Napravio je godišnji indeks nazvan Hankeov godišnji indeks bijede.

Do indeksa, odnosno krajnjeg rezultata dolazi se omjerom nezaposlenosti krajem godine pomnoženim s dva, inflacije i kamatnih stopa banaka. Od toga se oduzima godišnji postotak promjene realnog BDP-a po glavi stanovnika, napisao je Hanke na portalu National Review.

Od Zimbabvea do Švicarske

Ogromna bijeda starijih osoba: 'Većina može samo sanjati da im mirovina bude veća od linije siromaštva'

Dakle, što su prva tri elementa viša, zemlja je bjednija. Hanke je stvorio i ljestvicu od 157 zemalja, na kojoj su najbjedniji Zimbabve, Venezuela, Sirija, Libanon, Sudan, Argentina, Jemen, Ukrajina, Kuba i Turska. U svim navedenim zemljama, osim Sirije i Ukrajine, kao najveći problem ističe se inflacija. U Siriji i Ukrajini problematičnom je ocijenjena nezaposlenost.

S druge strane najmanje bijedne su Švicarska, Kuvajt, Irska, Japan, Malezija, Tajvan, Niger, Tajland, Togo i Malta. Većinu ovih zemalja muči nezaposlenost. Izuzeci su Irska, gdje je najveći problem rast realnog BDP-a po glavi stanovnika, Niger koji se muči s kamatnim stopama te Tajland i Malta koji imaju problema s inflacijom.

U boljoj polovini tablice

A gdje je Hrvatska? U boljoj polovini tablice, na 98. mjestu gledajući od najbjednije do najmanje bijedne države. Naš koeficijent je ispodprosječan, svega 25,5. No, kao najveći problem, pored inflacije i usporavanja gospodarstva, istaknuta je nezaposlenost, iako je ona na najnižim granama u posljednja četiri desetljeća. Hanke je naveo kako je koristio najnovije podatke Međunarodnog monetarnog fonda, Svjetske banke te nacionalnih banaka i statističkih zavoda svake promatrane zemlje.

Što se tiče naših susjeda, najbjednija je Bosna i Hercegovina (18. mjesto). Crna Gora je 34., Sjeverna Makedonija 39., Srbija 54., Mađarska 58.. a Italija je 92. Albanija je jedno mjesto ispred Hrvatske (97.), a manje bijedne od nas su Slovenija (118.) i Austrija (133.). Kosovo nije obuhvaćeno istraživanjem.

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap