Ministarstvo rada i mirovinskog sustava pokrenulo je portal o mirovinskoj reformi

Josip Mihaljević
18. listopada 2018.
Novosti
A- A+

Kako bi građanima približili značaj cjelovite mirovinske reforme, ministarstvo se odlučilo pokrenuti portal o toj temi. Na njemu možete u poprilično pojednostavljenom formatu saznati što reforma donosi građanima, ali i naći odgovore na često postavljanja pitanja.

portal mirovinska

Foto: Ovako ministarstvo zamišlja umirovljenike | YouTube screenshot

Portal kojeg možete vidjeti na stranici mirovinska.mrms.hr za sada ima tri “rubrike”.

Prva od njih je Priča o Ani i Mariji, u drugom dijelu donose informacije o mirovinskoj reformi, a u trećem dijelu nude odgovore na često postavljana pitanja.

Priča o Ani i Mariji

Ministarstvo je odlučilo na primjeru dvije profesorice, Ane i Marije, objasniti zašto se ulazi u mirovinsku reformu.

Ana je rođena 1961. godine, a Marija 1962. godine, obje imaju isto godina staža i istu plaću. Ipak, kad one odu u mirovinu, prema važećem zakonu, Marija će imati manju mirovinu od Ane.

Marija je po sili zakona morala ući u II. stup, a zbog kratkog razdoblja uplaćivanja i činjenice da izdvajanja za II. stup nisu rasla – Marija će imati 400 kuna manju mirovinu od Ane.

U ostatku priče o Ani i Mariji, ministarstvo objašnjava može li se naslijediti novac ušteđen u II. stupu, što se događa s uplaćenim sredstvima pri odlasku u mirovinu i kako predloženom reformom pomažu umirovljenicima.

O mirovinskoj reformi

U drugoj “rubrici” objašnjavaju kako su i zašto uopće ulazili u reformu mirovinskog sustava.

U njemu možete pročitati razloge zbog kojih je reforma bila nužna te ono što vladajući reformom misle postići.

Velik dio teksta posvećen je “ispravljanju nepravde” između različitim generacijama umirovljenika, koji su po različitim zakonima ostvarivali pravo na mirovinu.

Također, objašnjavaju nepopularnu mjeru ubrzavanja uvjeta za ostvarivanja prava na mirovinu sa 67 godina starosti, kao i mogućnost ranijeg umirovljenja za dugogodišnje osiguranike, koji mogu u mirovinu sa 60 godina starosti i 41 godinom efektivnog staža osiguranja.

Na pitanje koliko je ljudi u Hrvatskoj koji su od 19. do 60. rođendana proveli u konstantnom radnom odnosu, bez da su propustili jedan mjesec radnog staža, ne nude odgovor.

Često postavljana pitanja

U trećoj i posljednjoj “rubrici”, ministarstvo odgovara na 25 “često postavljanih pitanja” o mirovinskom sustavu i nadolazećoj reformi.

Odgovaraju na pitanja poput “Kako mogu saznati kolika će mi biti mirovina?”, “Tko će sve morati raditi do 67. godine?” i “Što će mirovinska reforma donijeti sadašnjim umirovljenicima?”.

Moramo primijetiti da među “često postavljanim pitanjima” nema odgovora na neka druga “često postavljana pitanja”, poput onoga što je s mirovinama po posebnim propisima. Nema odgovora ni na kritike sindikata o prosječnoj očekivanoj životnoj dobi budućih umirovljenika, kao ni na činjenicu da će starijim ljudima biti iznimno teško u Hrvatskoj zadržati poslove do 67. godine i uopće napuniti 40 ili više godina staža.

Cijelu stranicu možete pogledati OVDJE.

Copy link
Powered by Social Snap