Crna Gora se sprema na masovni štrajk i to zbog mirovinskog sustava

Josip Mihaljević
19. rujna 2018.
Novosti
A- A+

Proteklih ste dana na mirovina.hr mogli čitati o sukobu sindikalnih predstavnika s ministarstvom rada i mirovinskog sustava. Gle čuda, gotovo identična situacija se odvija u Crnoj Gori, a najizgledniji scenarij je onaj koji završava generalnim štrajkom svih sindikata, radnika i umirovljenika.

strajk crna gora

Foto: Ilustracija | Pixabay

Nakon raspada pregovora između Ministarstva rada i socijalnog staranja i crnogorskih sindikata u vezi spornih izmjena Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, opcija generalnog štrajka postaje sve izglednije rješenje, piše slobodnaevropa.org.

Slično kao i u Hrvatskoj, Radna grupa za pripremu Nacrta izmjena novog mirovinskog zakona odbila je zahtjeve dvije sindikalne centrale, Saveza sindikata i Glavnog odbora Unije slobodnih sindikata. Predstavnici sindikata su prvotno najavili održavanje referenduma o njihovim zahtjevima, a potom da će pozvati sve zaposlene na generalni štrajk.

Njihova Vlada namjerava postrožiti uvjete za ulazak u mirovinu – 40 godina radnog staža i 65 godina starosti.

Prije nekoliko sličnih izmjena tog istog Zakona, u starosnu mirovinu se odlazilo s 40 godina staža ili 55 godina starosti, a prosječna mirovina je tada iznosila 85% prosječne plaće, a sada iznosi 55% plaće. Najniže mirovine u Crnoj Gori se  kreću oko 125 eura, a sindikati traže da minimalna mirovina iznosi 200 eura.

Ugled sindikata je patio u godinama tranzicije, baš kao i kod nas, ali nadaju se da će se stvoriti kritična masa nezadovoljnih građana i da će uspjeti u svom naumu. Prvi test će biti prikupljanje potpisa za referendum u kojem će tražiti preispitivanje strožiš pravila za ulazak u mirovinu, a bit će im potrebno oko 54.000 potpisa, odnosno – 10% biračkog tijela.

Ukoliko ne uspiju u tom naumu, preostaje im zakazivanje generalnog štrajka. Kolege sa slobodnaevropa.org pišu kako povijest crnogorskog sindikalizma nije do sada zabiljela masovnije štrajkove, a za scenarij štrajak su se izjasnili: Sindikat javne uprave i pravosuđa, strukovni Sindikat vatrogasaca, a podržali su ih predstavnici sindikata zdravstva, prosvjete, energetike, željeznice, taksista, telekomunikacija i brojni drugi.

Copy link
Powered by Social Snap