Nizozemska političarka traži da doktori mogu odbiti operacije starijima od 70

Jasmina Grgurić Zanze
30. ožujka 2019.
Istaknuto
A- A+

Nizozemska političarka Corinne Ellemeet (43) predložila je da se ograniče operacije za pacijente starije od 70 godina na način da se liječnicima prepusti odluka hoće li napraviti operativni zahvat i nastaviti liječiti. Političarka za zaštitu okoliša iz stranke Zeleno lijevi prijedlog je iznijela prošloga mjeseca, a nedavno ga predstavila i u donjem domu nizozemskog Parlamenta.

Corinne Ellemeet Snimak zaslona/Youtube

Corinne Ellemeet predlaže mogućnost da se starijima uskrati liječenje, iako u razvijenim zemljama dobna granica od 70 nije ekvivalent starosti. Nizozemci rođeni nakon 1955. godine mirovinu će primiti tek sa 67 godina i tri mjeseca. Kako populacija stari, očekuje se da će se ta granica popeti na 70 godina, dok je očekivani životni vijek dulji od 81 godine, piše Life site news. No, Ellemeet tvrdi da je zainteresirana samo za to da stariji dobiju najbolju moguću njegu. Ne radi se o uštedama u zdravstvu, kaže, nego o sprječavanju pretjeranih liječničkih tretmana, jer operacije nisu uvijek najbolje rješenje i mogu čak ugroziti pacijenta.

Volja i želja za životom više ne bi bila ključna

Ipak, njezini se argumenti temelje na novcu, jer je iznijela podatak kako 70 posto pacijenata čine stariji od 70 godina, sugerirajući da oni ne bi trebali biti tretirani jednako kao oni mlađi. Naglasila je da kod skupih zahvata i tretmana, kao što su operacije srca, liječenje raka i dijalize treba napraviti procjenu.

“Što činimo pacijentu? Hospitalizacija, anestezija, bol i mnoštvo lijekova. Istraživanje pokazuje da je pretjerano liječenje starijih jako česta praksa“ – rekla je Ellemeet. 

Zapravo, odluka pacijenta o volji i borbi za životom više ne bi bila ključna, već bi sve ovisilo o liječnikovoj procjeni očekivanja daljnje kvalitete života osobe. Zaustavljanje liječenja bi „pridonijelo poboljšanju kvalitete pacijentovog života“, smatra i liječnica koja podržava ovaj zakon, Hannah Willem, predsjednica Nizozemskog udruženja kliničke gerijatrije.

Istraživanja o stavovima građana podijelila javnost

Istraživanje provedeno lani pokazuje da su stariji od 65 godina činili pola ukupnih troškova u nizozemskom zdravstvu, stoga je očito kako se ne radi samo o društvenom, nego i političkom prijedlogu. On je pokrenuo i čitav niz kritika, ne samo u Nizozemskoj, nego i susjednoj Belgiji zbog objave navodnih studija koje ukazuju da građani podržavaju ovakav način štednje.

Naime, provedena istraživanja se odnose na starije od 85 godina, pri čemu se primjerice 40 posto Belgijanaca izjasnilo za suzdržavanje od ugradnje srčanih prijemosnica nakon te dobi. Više od 30 posto smatra da treba uskratiti operaciju starijima od 85 ako je ona skupa i ako se na taj način može uštedjeti novac.

„Možemo pogoditi gdje to vodi; uskoro ćemo imati podjelu na pacijente koji su siromašni i tako ovise o tuđim odlukama o njihovom budućem životu, a oslanjaju se na državni novac, i na pacijente koji su bogati te si privatno mogu priuštiti te skupe operacije i tretmane“ – zaključak je belgijskog dnevnog lista Le Soir koji je uz ostale medije izrazio šokiranost rezultatima istraživanja i mišljenjima građana.

Stav je, navode mediji, šokantan jer djeluje kao vrsta eutanazije, tim više jer se i sada mnoge operacije, poput ugradnje aparata za srce ili rekonstrukcije kuka ne provode ako postoji realna ugroza za starijeg pacijenta.

 

 

Popularno
Copy link
Powered by Social Snap